„Aceasta este poarta cerului” – sfințirea bisericii din Bad Windsheim-Uffenheim

Sâmbătă, 8 iunie preotul, credincioșii precum și biserica Parohiei „Sf. Cuvioase Parascheva de la Iași și Walburga din Heidenheim“ din Bad Windsheim-Uffenheim au îmbrăcat haine de sărbătoare. Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul au săvârșit slujba târnosirii frumosului lăcaș de cult zidit în secolul XIX și cumpărat de parohie în urmă cu un an, care s-a aflat într-un proces de renovare, fiind refăcut altarul și adăugându-se un iconostas, pentru ca la începutul acestei veri să fie gata de a primi haina sfințeniei. Toate lucrările s-au săvârșit sub coordonarea și implicarea jertfelnică a părintelui paroh Daniel Pintea și a multor credincioși din parohie.

Cei doi ierarhi, alături de preoți de la parohiile învecinate, au fost întâmpinați după tradiție cu pâine și sare de credincioșii îmbrăcați în straie populare, iar apoi după rânduială au înconjurat biserica ungând zidurile cu Sfântul și Marele Mir, după care au intrat în sfințitul locaș și au continuat ritualul de sfințire cu cele rânduite pentru Sfântul Altar: așezarea Sfintelor Moaște și a hrisovului de sfințire în piciorul Sfintei Mese, spălarea acesteia cu apă de trandafir, ungerea cu Sfântul Mir, pecetluirea și înveșmântarea ei. Ceremonia specială a continuat cu ungerea pereților altarului și bisericii cu prețioasa mirodenie a Bisericii Ortodoxe iar apoi toți cei prezenți, ierarhi, preoți și credincioși s-au rugat împreună la Sfânta Liturghie.

La încheierea slujbei, ca recunoaștere pentru întreaga osteneală depusă, atât în slujirea lui Dumnezeu și a oamenilor, cât și pentru înfrumusețarea bisericii, părintele paroh Daniel Pintea a fost hirotesit iconom stavrofor. De asemenea credincioșii implicați au primit gramate mitropolitane în semn de apreciere și recunoștință.

Rugăciunea în sobor a fost urmată de un alt moment de bucurie trăit împreună, la sala de festivități din centrul orașului Uffenfeim. Pe scenă a avut loc un spectacol susținut de copii din parohie, conduşi de preoteasa Adelina Lavinia, iar apoi toți cei prezenți au participat la agapa frățească.