Al treilea hram al Parohiei românești din Kempten

 Credincioșii Parohiei din Kempten au sărbătorit sâmbătă, 10 iunie, pe sfinții lor ocrotitori – Sf. Mc. Ioan cel Nou de la Suceava și Sfântul Bonifațiu, Apostolul Germaniei. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Sofian Brasoveanul a slujit Sfânta Liturghie  împreună cu părintele paroh Cristian Căjvăneanu și un sobor de preoți de la parohiile învecinate.

 La al treilea hram al parohiei au participat P.Cuv. Protos. Ghelasie Păcurar (Würzburg) și PPCC Preoți Sebastian Suciu (Ulm), Ciprian Suciu (Augsburg) și Cătălin Pintilie (Donauwörth). De asemenea, alături de credincioșii parohiei noastre i-am avut ca invitați pe Excelența Sa, doamna Ramona Chiriac, Consul General al României de la München și pe domnul Joseph Mayr, primar al orașului Kempten.

PS Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul a ținut celor prezenți un cuvânt de învățătură despre importanța sfinților ocrotitori ai parohiei și a mulțumit distinșilor oaspeți care au onorat invitația părintelui paroh. Toți cei prezenți au participat apoi la agapa organizată de parohie.

Pr.Cristian Căjvăneanu, Kempten