Seară duhovnicească închinată familiei creştine la Hannover

 În 10 iunie, în preajma Duminicii închinate Tuturor Sfinţilor, parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Hannover a avut ca oaspete pe părintele Nicolae Tanase de la Valea Popului (judeţul Prahova), preşedintele Asociaţiei „Pro-Vita”.

 

 După o scurtă rugăciune, Părintele Nicolae Tănase a  rostit cuvinte de învăţătură având ca tematică familia creştină în societatea contemporană. Discuţiile cu privire la unele subiecte ce ţin de statutul femeii creştine în societate şi educarea copiilor în credinţa creştină au făcut ca cea dintâi seară duhovnicescă organizată de Parohia din Hannover să rămână în sufletul credincioşilor, datorită experienţei şi răspunsurilor părintelui Nicolae Tănase întemeiate pe învăţătura Sfinţilor Părinţi.

Atmosfera duhovnicească s-a continuat în cadrul agapei organizate de familii din parohie.

Pr. Mihai Ilaș