Sărbătoare în Parohia „Sf. Luca al Crimeei” din Bremen

 În 11 iunie, la împlinirea a trei ani de la înființarea parohiei,  de Duminica Tuturor Sfinților și la pomenirea Sfântului Ierarh Luca al Crimeei,  Parohia ortodoxă română din Bremen a îmbrăcat straie de sărbătoare. Momentul sărbătoresc a fost marcat prin vizita Preacucernicului Părinte Nicolae Tănase, de la parohia Valea Plopului.

 Împreună cu distinsul oaspete, la Sfânta Liturghie au slujit părintele paroh Marius Cristea, protoiereu pentru Germania de Nord și părintele Ioan Micu Liviu de la parohia Emden – Borkum.

La momentul cuvenit, copiii și mulți dintre credincioșii prezenți au primit Sfintele Taine, iar părintele Nicolae Tănase a ținut cuvânt de învățătură.

După încheierea Sfintei Liturghii și a slujbei de mulțumire pentru toată facerea de bine primită de la Dumnezeu, părintele Nicolae Tănase a susținut conferința „Familia  creștină în fața provocărilor lumii, astăzi”, în cadrul căreia s-a referit la mai multe teme de interes general. În partea a doua a Conferinței, după Agapă, părintele a răspuns cu multă bunăvoință întrebărilor venite din partea credincioșilor.

Era aproape de ora 15:00 și nimeni nu se lăsa dus din biserică, pentru că -așa cum a punctat părintele Nicolae- „în Casa Slavei Tale stând, în Cer ni se pare a fi”. Mulțumim pe acestă cale și Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim pentru binecuvântarea acestei conferințe și grija părintească pe care o poartă fiilor duhovnicești.

Protoiereu Marius Cristea,  Bremen