Biserica românească din Jönköping (Suedia) a fost sfinţită

Articol preluat de pe Site-ul de știri Basilica al Patriarhiei Române

Biserica Parohiei Ortodoxe Române din Jönköping, Suedia, a fost sfințită duminică, 28 februarie 2016. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, și cu Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord. Mesajul Preafericitul Părinte Patriarh Daniel transmis cu acest prilej a fost citit de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei.

Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” și „Sfinții Cuvioși Daniil Sihastrul și Paisie de la Neamț” din  Jönköping a fost înființată în anul 2009, continuând misiunea de peste patru decenii desfășurată aici de preoții români din Stockholm. Până acum slujbele au fost săvârșite în diferite locații, dar în anul 2014 s-a reușit achiziționarea bisericii care a fost sfințită astăzi.
 „Dăm slavă lui Dumnezeu pentru mărturia pe care o face Biserica Ortodoxă, aici, în nordul Europei. Prin ierarhul ei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie care este un om plin de râvnă, poate determina şi clerul pe care îl păstoreşte ca să aibă o activitate spirituală intensă. În acelaşi timp, îl felicităm şi pe preotul locului, pe Părintele Ovidiu Băncilă care a pus mult suflet împreună cu credincioşii săi să restaureze această biserică frumoasă”, a mărturisit Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolitul Andrei.
„Cea mai mare lipsă pe care o simţim în occident sunt bisericile. Atunci când Dumnezeu rânduieşte prin jertfa preoţilor şi credincioşilor să construim sau să amenajăm câte o biserică după stilul nostru ortodox, se bucură toată diaspora pentru că prin bisericiile acestea proprii prindem tot mai mult rădăcini”, a declarat Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolitul Serafim.
Biserica sfințită astăzi a fost ridicată între anii 1880 și 1881, în stil neogotic, pe malul lacului Vättern din Jönköping, după schițele arhitectului Lars Kellman, prin donațiile tinerei britanice Cecilia Willerding. Catapeteasma bisericii a fost sculptată în stil brâncovenesc, în lemn de cireș.

 

Reportaj video: TVR 1; Foto: site-ul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord