Slujire arhierească şi hirotonie întru diacon în Parohia „Pogorârea Sf. Duh” şi „Sf. Voievod Ștefan cel Mare’’ din Viena

Miercuri 2 februarie, la Praznicul Întâmpinării Domnului, credincioşii noii biserici româneşti din sectorul 2 al Vienei au avut marea binecuvântare de a-l întâmpina și a-l avea în mijlocul lor pe ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, care a oficiat Sf. Liturghie arhierească alături de un sobor de preoţi veniţi din parohii austriece pentu a fi alături de Ierarhul lor. Îm cadrul slujbei a avut loc și o hirotonie de diacon.

Această vizită se încadează în intinerariul pastoral al Părintelui Mitropolit în peste 10 parohii din Austria unde a slujit şi s-a întâlnit cu preoţii şi credincioşii pe care îi păstoreşte.
Bucuria acestei slujiri a fost înmulţită de oficierea primei hirotonii în biserica nou construită, Harul Sf. Duh fiind chemat de către Ierarhul nostru, în Taina Hirotoniei, peste protopsaltul bisericii, Dl. Alin Buliga, care de astăzi va înfrumuseţa prin slujirea diaconiei sfintele slujbe din această nou construită biserică.
În cuvântul de învăţătură, Părintele Mitropolit a mulţumit Pr. paroh Emanuel Stefan Nuţu pentru invitaţie, pentru lucrarea misionară și pentru recomandarea spre hirotonie a dl. Alin Buliga, a mulțumit corului bisericii pentru frumoasa cântare și tuturor celor implicați in lucrarea de construcție a ei, iar apoi a făcut referire la semnificaţiile duhovniceşti ale marii sărbători a Întâmpinării Domnului, punând accent și pe partea practică ce trebuie respectată și împlinită de către părinți, atunci când primesc de la Dumnezeu prunci.

Părintele Mitropolit a amintit că ducerea și închinarea la Templu a Mântuitorului a însemnat împlinirea cu evlavie a rânduielilor legii vechi de către dreptul Iosif și Fecioara Maria, iar acest lucru ne îndemnă și pe noi, până astăzi, la împlinirea legii dumnezeiești, mai ales când este vorba de grija duhovnicească pe care trebuie să o avem față de familie și în mod deosebit față de copii.
Într-un cuvânt îndreptat în mod deosebit spre părinți, Ierarhul a pus la sufletul acestora îndemnul ca ei să-si aducă regulat copiii la Sf. Biserică, să-i împărtășească mereu, să-i învețe rugăciunile, astfel încât credința să fie puternic imprimată în sufletele lor, iar atunci când ispitele vor veni în viața lor, ei vor avea o bază spirituală puternică și nu vor fi ușor zdruncinați sau rupți de biserică si de Hristos, sau chiar dacă vreodată vor cădea, se vor întoarce mai ușor înapoi la Dumnezeu.
Dăm slavă lui Dumnezeu pentru această zi și mulțumim tuturor părinților prezenți și credincioșilor pentru participare și rugăciune!

Pr. Emanuel Stefan Nuțu