Atelier de creaţie şi târg de Florii la Biserica „Sf. Antonie” din Viena

În ultimele săptămâni la Biserica Sf. Antonie din Viena, păstorită de pr. prof. dr. Ioan Moga, s-a desfăşurat un atelier de creaţie care a stat sub tematica „Redescoperirea cusăturii româneşti”. Atelierul a fost coordonat de doamna Dana Oreleţchi şi avut ca scop confecţionarea de obiecte de uz cotidian, vestimentaţie, felicitări etc. care să includă părţi cusute în stil tradiţional românesc şi conţinând motive creştine.

Astfel, adulţii şi copiii participanţi la acest atelier au putut să redescopere, în duhul şezătorilor de altădată, vechi ornamente româneşti.
Toate obiectele realizate în cadrul atelierului au fost expuse şi oferite spre vânzare în cadrul unui „Târg de Florii”, după Sf. Liturghie, în data de 9 aprilie. Suma considerabilă rezultată în urma acestui târg a fost donată Bisericii de către organizatoarele acestui proiect.
Atelierele de creaţie – iniţiate acum 2 ani de către preoteasa Patricia Moga – sunt deja o tradiţie frumoasă la Biserica Sf. Antonie din Viena. Ele sunt organizate în module tematice, de 3-4 ori pe ani.

A consemnat: Claudia Badiu