Noi cântăreți bisericești în Arhiepiscopia noastră

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, la Centrul Mitropolitan de la Nürnberg a avut loc sâmbătă, 8 aprilie, examenul pentru obținerea atestatului de cântăreț bisericesc. Cursurile de muzică bisericească s-au desfășurat pe parcursul unui an și au avut loc la Saarbrücken, fiind coordonate de părintele Constantin Papuc,  responsabil al Departamentului Liturgic al Arhiepiscopiei.

 Înființarea acestor cursuri a fost o necesitate practică ținând cont de faptul că aici sunt parohii românești, nou infiintate si nu numai, care nu au cor sau cântăreți bisericești pregătiți. Aceasta reprezintă a doua serie de cursanți, cei înscriși fiind persoane de diferite profesii, dar care, din dragoste față de Biserică și-au dorit să vină în întâmpinarea acestei nevoi și astfel, să poată oferi, în mod profesionist, răspunsurile la strană.
Sâmbătă dimineața, cursanții alături de părintele Constantin au participat la Sfânta Liturghie, având astfel prilejul să  cânte la slujbă. Examinarea candidaților a avut loc după slujbă, în sala multifuncțională a Centrului eparhial. Comisia de jurizare a fost prezidată de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, din juriu făcând parte și dl Dr. Claudiu Pătrașcu, dirijorul Corului „Sfinţii Martiri Brâncoveni” al Catedralei mitropolitane, precum și părintele Constantin Papuc, coordonator al acestui proiect.

Toți cei 4 cursanți din Germania au absolvit cele două probe, teoretică și practică,  media obligatorie de trecere fiind de 8,50.

Pr. Constantin Papuc