Atelier de zidire duhovnicească la Konstanz

Atelierul “Ai copil. Învață să fii părinte“

În perioada 26.09-01.10.2014, în Parohia Ortodoxă Română din Konstanz a fost prezentă Maica Sofronia Rădulescu de la „Centrul de Formare și Consiliere Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil“ din Iași.

Gândul și dorința de a o chema pe Maica Sofronia  a plecat de la situațiile delicate existente în sânul familiilor din comunitatea noastră. La acest atelier, ținut pe parcursul a şase sesiuni, am aflat unde ne punem singuri piedici, unde se poticnește relația noastră cu copiii noștri și cum putem gestiona mai bine relațiile cu noi, cu cei mici, cu soțul -respectiv soția- și nu în ultimul rând, cu Dumnezeu. „Făra Dumnezeu nu putem face nimic și toată viata noastră trebuie să o lăsăm în voia lui Dumnezeu,” afirma Maica Sofronia în cadrul atelierului.

Zilele petrecute cu Maica Sofronia au fost extraordinare și de mare folos sufletesc pentru cei care au participat la aceste sesiuni. De la Konstanz Maica Sofronia a plecat în Parohia Ortodoxă Tübingen unde va ține acest atelier, cu promisiunea de a reveni cât mai curând în mijlocul nostru. Bunul Dumnezeu să-i dea putere și înțelepciune în tot ceea ce face pentru aproapele ei.

Pr. Ionel Nemeș