Vizită pastorală în parohia Ravensburg

Credincioşii români ai parohiei „Sf. M Mc. Gheorghe” din Friedrichshafen-Ravensburg care au participat în zilele de sâmbătă (27 sep.) şi duminică (28 sep.) la slujbele comunităţii, au avut bucuria de a se întâlni cu Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, sosit în vizită pastorală în comunitatea aflată la răsărit de lacul Bodensee.

 Sâmbătă seara, Înaltpreasfinţitul Serafim împreună cu părintele paroh Sergiu Rusu au slujit Sfânta Taină a Maslului în capela spitalului de urgenţă din Weingarten, continuată apoi cu o seară duhovnicească pe tema vieţii creştinului ortodox în Occident. Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit a ţinut un cuvânt de învăţătură, apoi a răspuns la diverse întrebări ale credincioşilor, referitoare la aspecte ale vieţii de zi cu zi a creştinului.

Duminică, la Sfânta  Liturghie săvârşită în aceeaşi capelă, Ierarhul a hirotesit întru ipodiacon pe teologul Cristinel Căjvăneanu, la recomandarea părintelui paroh, urmând ca în luna octombrie să aibă loc hirotonia sa întru diacon. După momentul Sfintei Împărtăşanii, Înaltpreasfinţia Sa a ţinut un cuvânt de învăţătură în care a mulţumit credincioşilor pentru buna primire, îndemnându-i să fie alături de părintele paroh, care în ciuda tinereţii sale în slujire, are o misiune specială, ca părinte duhovnicesc al românilor dintr-o regiune întinsă. Comentând Evanghelia zilei, Ierarhul a accentuat rolul misionar al preotului în Biserică, după modelul Apostolilor care au mânat „mai la adânc”, aşa cum îi îndemnase Mântuitorul Hristos. La apelul Înaltpreasfinţiei Sale, creştinii adunaţi la sfânta slujbă au organizat o colectă pentru copiii săraci din Moldova, pe care Mitropolia îi sprijină financiar de aproape doi ani.

După Sfânta Liturghie, toţi cei prezenţi au fost invitaţi să ia parte la agapa organizată de parohie.

De mai puţin de doi ani parohia Friedrichshafen-Ravensburg este condusă de părintele Sergiu Rusu. Părintele are în grijă pe credincioşii de pe raza celor două oraşe, precum şi din oraşul austriac Feldkirch, astfel încât Sfânta Liturghie se săvârşeşte alternativ în cele trei oraşe, pentru a putea facilita participarea la viaţa Bisericii a cât mai multor credincioşi.