Dar de pace prin rugăciune la catedrala din Gura Humorului

articol preluat de pe site-ul de știri Basilica al Patriarhiei Române.

Trei ierarhi ai Bisericii noastre au slujit Sfânta Liturghie sâmbătă, 4 octombrie 2014, la Catedrala „Naşterea Maicii Domnului“ din Gura Humorului, informează mmb.ro. În continuare, a fost săvârşit Parastasul pentru părintele Vasile Nuţu, cu prilejul împlinirii unui an de când a plecat la cele veşnice. Aproape 100 de preoţi au slujit în cadrul celor două slujbe, în prezenţa a sute de credincioşi.

 Cel mai mare şi mai important locaş de închinăciune din Gura Humorului, sfinţit de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, înconjurat de un sobor de ierarhi preoţi şi diaconi, acum trei ani, a fost în urmă cu două zile loc de rugăciune pentru numeroşi clerici şi credincioşi. Cu toţii au mulţumit lui Dumnezeu pentru binefacerile primite şi s-au rugat pentru cele de folos. De asemenea, au fost înălţate rugăciuni pentru odihna celor adormiţi şi în mod special pentru părintele Vasilică Nuţu, cel care acum un an de zile avea să plece la ceruri în urma unui eveniment tragic. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Arhiepiscopul Ortodox Român al Germaniei, Austriei şi Luxemburgului şi Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, împreună cu IPS Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, şi cu IPS Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor. Alături de cei trei ierarhi au slujit profesori de la facultăţile de teologie din Iaşi şi Constanţa, părinţi consilieri de la Centrul eparhial Suceava, părinţi protopopi din cadrul Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, părinţi stareţi de la mai multe mănăstiri din Mitropolia Moldovei şi Bucovinei şi preoţi de la parohii. La slujbă au mai asistat maici stareţe de la câteva aşezări monahale ale Eparhiei Sucevei şi Rădăuţilor, precum şi autorităţile locale şi judeţene. Toţi cei prezenţi au venit în catedrala oraşului Gura Humorului pentru a se ruga ca sufletul părintelui Vasilică să se odihnească cu drepţii, în lumina cerească, dar şi pentru a fi alături de părinţii părintelui şi de preoteasa Iulia Nuţu.

„Să plecaţi de la această slujbă mai tari în credinţă“

Spre finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim a adresat un cuvânt de mângâiere familiei părintelui Mircea Nuţu. Înaltpreasfinţia Sa a menţionat că Dumnezeu „l-a luat pe părintele Vasile ca pe o jertfă dăruită“ pentru catedrala din Gura Humorului. Ierarhul a subliniat apoi că lucrurile mari din istoria popoarelor s-au săvârşit cu jertfa materială, dar şi cu jertfa vieţilor omeneşti. „Este dincolo de puterea noastră omenească de înţelegere de ce Dumnezeu aşteaptă din partea oamenilor jertfe. Socotesc că familia Nuţu a dăruit lui Dumnezeu jertfa supremă a unuia dintre copiii săi pentru tot ceea ce s-a făcut aici. Astfel, această catedrală este sfinţită nu doar prin rugăciune, ci şi prin jertfa sângelui părintelui Vasile. Adresez membrilor familiei Nuţu cuvânt de mângâiere şi de întărire. Trebuie să fie conştienţi că au oferit lui Dumnezeu ceea ce aveau mai scump, pe părintele Vasile. În suferinţă Dumnezeu este prezent, arătându-şi lucrarea Sa mai mult decât în orice altă situaţie. Atunci când trecem prin necazuri, ne rugăm cu mai multă profunzime, cu lacrimi, din toată fiinţa noastră, simţind că Dumnezeu ne ajută. Toţi părinţii duhovniceşti ne îndeamnă să nu fugim de suferinţă, ci să o punem pe seama propriilor noastre păcate. Să plecaţi de la această slujbă oficiată în amintirea părintelui Vasile mai tari în credinţă, având conştiinţa că în toate clipele vieţii noastre este prezent Dumnezeu. Să fim convinşi că Dumnezeu ne iubeşte şi ne preferă pe fiecare din noi. Preferinţa lui Dumnezeu devine reală în momentul în care Îl punem pe El mai presus de orice pe lumea aceasta“, a explicat Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, care a mulţumit apoi părintelui Emanuel Ştefan Nuţu pentru „lucrarea deosebită“ pe care o desfăşoară la Viena, în jurisdicţia Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului. Părintele paroh Mircea Nuţu a adresat „alese mulţumiri“ înalţilor ierarhi, precum şi celor prezenţi pentru că au poposit la catedrala din Humor pentru a „înălţa rugăciuni Bunului Dumnezeu să reverse darul păcii şi al odihnei veşnice pentru sufletul celui care acum un an de zile s-a stins în lumina vieţii pământeşti, pentru a se aprinde în candela veşniciei“. A urmat slujba Parastasului pentru părintele Vasile Nuţu, oficiată de cei trei ierarhi alături de soborul preoţilor şi diaconilor. O mare de lumină a cuprins sfântul locaş, devenit neîncăpător de numărul mare de credincioşi prezenţi la acest moment de rugăciune. În continuare, a fost sfinţită crucea de la mormântul preotului Vasile, apoi s-a oficiat un Trisaghion.