Ateliere de creație la Biserica Sf. Antonie din Viena

În decursul lunii decembrie, la Biserica Sf. Antonie din Viena, au fost organizate, sub îndrumarea preotesei Patricia Moga și a arhitectei Delia Buta, mai multe ateliere de creație și recreație la care au participat copii, mămici, bunici dar și domni dornici să își pună în valoare îndemânarea artistică.

În cadrul atelierelor au fost confecționate podoabe, felicitări și jucării pentru Crăciun. Toate au un caracter unicat si poartă amprenta dragostei și a bucuriei. Obiectele vor fi puse în vânzare în cadrul unui Târg de Crăciun duminică, 18 decembrie, iar fondurile strânse vor fi donate pentru pictura Bisericii.

Atelierele de sâmbăta au fost și un frumos prilej de povestit, de ascultat colinde, de împărtășit gânduri frumoase și de întărit comuniunea între generații – asemenea șezătorilor de odinioară.

 

A consemnat Pr.Dr. Ioan Moga, Viena