Moment festiv în Parohia din Feldkirch (Austria) – 10 ani de la înființarea Comunității

 

În zilele de 10 și 11 decembrie 2016, mica Parohie Ortodoxă Română „Nașterea Domnului” din Feldkirch (vestul Austriei) a sărbătorit 10 ani de la săvârșirea primei Sf. Liturghii, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim.

 

Manifestările dedicate acestui eveniment au început sâmbătă, 10 decembrie 2016, cu oficierea slujbei Vecerniei de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, preoții Alexandru Nan și Dan-Ioan Sima și diac. Dumitru Dura (Nürnberg). La sfârșitul slujbei Vecerniei, Părintele Protopop Alexandru Nan, în calitate de preot fondator al Parohiei, dar și în cea de locum tenens al preotului paroh din Feldkirch, a salutat prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și a oaspeților care au dat curs invitației la acest moment festiv. Între aceștia amintim prezența episcopului catolic de Feldkirch, Dr. Benno Elbs, a referentului pentru ecumenism al Episcopiei Catolice de Feldkirch, pr. Paul Riedmann și a doamnei Barbara Wedam, pastorul Bisericii evanghelice din oraș.

Întrucât parohia evanghelică din Feldkirch adăpostește încă de la începuturi Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Domnului” din Feldkirch, punând la dispoziție biserica și sălile aferente, ca semn de mulțumire adresat comunității evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim i-a oferit doamnei Barbara Wedam o Diplomă de merit. Au luat apoi cuvântul episcopul catolic, Dr. Benno Elbs și doamna Barbara Wedam, mulțumind pentru invitație și felicitând comunitatea la aniversarea celor 10 ani de existență. Au mai vorbit Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și Pr. Alexandru Nan, mulțumind distinșilor oaspeți pentru prezența la eveniment, dar mai ales pentru ajutorul oferit comunității din landul austriac Vorarlberg în cei zece ani de existență.

În partea a doua a serii, corul „Armonia” al Parohiei „Nașterea Domnului” din München (parohie păstorită de către Pr. Alexandru Nan din anul 2013), dirijat de către teologul Ciprian Munteanu, a susținut un concert de colinde, aducând multă bucurie în sufletele celor prezenți.

Sărbătoarea Parohiei a continuat și duminică, prin săvârșirea  Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, Pr. Protopop Alexandru Nan (München), Pr. Sergiu Rus (Freising, Germania), Pr. Ioan Dan Sima (România) și Diaconul Dumitru Dura, secretar eparhial. Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date de corul „Armonia” de la München.

În cuvântul de învățătură rostit, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a subliniat importanța rugăciunii și a postului, dar și a participării la Sf. Liturghie. Referindu-se la pericopa zilei, Mitropolitul Serafim a scos în evidență faptul că la fel ca-n Evanghelie, majoritatea credincioșilor găsesc scuze și astăzi, evitând să participe la Sf. Liturghie, la „Cina Domnului”, iar dacă totuși ajung, cei mai mulți dintre ei vin la „nuntă” fără să aibă haina sufletului pregătită. Înaltpreasfințitul Părinte Serafim i-a îndemnat pe credincioși să se spovedească mai des și, cu binecuvântarea preotului, să se unească cu Hristos în Taina Sfintei Euharistii., subliniind importanța acestor Sf. Taine pentru viața credincioșilor.

La sfârșitul slujbei, Părintele Alexandru Nan, în calitate de preot fondator al Parohiei din Feldkirch, a evocat câteva momente importante din viața comunității, referindu-se și la greutățile începutului, la „durerile facerii”. Din partea Consiliului parohial a luat cuvântul epitropul parohiei, domnul Ing. Ovidiu Floca, care a mulțumit celor trei preoți care au slujit în această parohie, în cei zece ani de existență: Pr. Alexandru Nan (2006-2012), Pr. Sergiu Rusu (2013-2015) și Pr. Bogdan Mereu (decembrie 2015 – iulie 2016).

Pr. Alexandru Nan i-a mulțumit apoi Înaltpreasfinției Sale pentru dragostea și purtarea de grijă arătate comunității, evidente și prin cele patru vizite făcute până acum acestei mici parohii.

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă, în cadrul căreia au fost gustate mâncărurile tradiționale de post, pregătite cu multă trudă de gospodinele parohiei. În cadrul acestei „liturghii de după Liturghie”, membrii corului „Armonia” și toți cei prezenți au cântat tradiționalele colinde de Crăciun, bucurându-se de marele dar făcut omenirii de către Dumnezeu Tatăl: întruparea Unicului Său Fiu.

Pr. Protopop Alexandru Nan