O nouă parohie românească la Frankfurt am Main, cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului”

 

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim, în luna septembrie a.c. a fost înfiinţată în orașul Frankfurt am Main, landul Hessen, Parohia Ortodoxă Română cu hramul „Acoperamântul Maicii Domnului”, prin numirea părintelui Ionică Saghin ca preot paroh.

 

În orașul Frankfurt am Main, unde există o prezenţă impresionantă de cca. 40.000 de români, era necesară intensificarea misiunii pastorale. Mulţi conaţionali parcurgeau uneori zeci de kilometri pentru a ajunge la o biserică ortodoxă românească pentru rugăciune și împărtășirea cu Sfintele Taine. Astfel, prin Decizia Chiriarhală nr. 554/2016, a fost înfiinţată noua parohie ortodoxă românească, având hramul „Acoperământul Maicii Domnului”.

Noua parohie, în curs de organizare, se va închega în primul rând cu rugăciune multă, ca Domnul să plinească cele cu lipsă ale oamenilor. Ca preot desemnat de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim pentru a forma această nouă parohie, părintele Ioan Saghin are datoria de a se ocupa de credincioşii români „cu timp și fără timp” (II Timotei 4, 2), astfel încât formarea acestei noi parohii va „dospi” cu răbdare și dragoste tot restul frământaturii comunitare din acest oraș binecuvântat de Domnul prin prezenţa Apostolului său, Sf. Bartolomeu. Începând din luna octombrie, părintele Ioan  a început vizitele pastorale și întâlnirile cu credincioșii români din Frankfurt. Din luna noiembrie, noua comunitate se adună duminical la Sfânta Liturghie în biserica Parohiei catolice italiene din Frankfurt, cartierul Westend-Süd.

Cel mai important aspect al unei parohii este cel duhovnicesc, acesta fiind urmărit cu stricteţe în misiunea pastorală a părintelui paroh. Cu ajutorul lui Dumnezeu și rugăciunile Maicii Domnului,  la Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” vor fi organizate în viitor, pe lângă slujbele îndătinate, activități ce ţin de identitatea culturală românească, precum și momente special pregătite pentru copii și tineri (lectură, poezie, cântec, educaţie creștină, organizarea unui cor etc).

Domnul să binecuvânteze pe toţi binevoitorii, rugătorii și sustinătorii parohiei „Acoperământul Maicii Domnului”, cu spor în orice faptă bună, cu bucurie și pace sufletească și cu multe împliniri în toate planurile vieţii personale!

Până la constituirea unui website propriu, activitatea parohiei poate fi urmărită pe pagina de Facebook: Parohia Ortodoxă Română-Frankfurt am Main.

Slujbele au loc în fiecare duminică începând de la orele 9:30 în biserica parohiei italiene catolice din Westend-Süd, Bettinastr. 26, 60325 Frankfurt, aflată la doar jumătate de kilometru distanță de gara principală a orașului.

UPDATE 2019: Între timp, parohia s-a mutat la adresa:

Ziegelhüttenweg 149

60598, Frankfurt Am Main

Parohia Ortodoxă Românească „Acoperământul Maicii Domnului”

Preot paroh Ionică Saghin, Frankfurt am Main
Mobil:{+49} (0) 152/ 24 04 83 96
E-mail: minatofi@yahoo.com