Ateliere și conferințe duhovnicești la întâlnirea psihologiei cu duhovnicia

Sfârșitul săptămânii trecute a reprezentat un timp bogat în activități pastoral-misionare în capitala Germaniei. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și la invitația părintelui protosinghel Clement Lodroman și a părintelui Dragoș Manu, Părintele Athanasie Ulea a vizitat cele două parohii românești din Berlin, susținând conferințe și workshopuri.

Vineri seara a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu în parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Părintele paroh alături de un sobor de clerici, l-au invitat după slujbă pe părintele Athanasie să vorbească despre durerile sufletești, abordând mai ales tema depresiei, a cauzelor ei, precum și importanța și valoarea trupului: „Tot trupul este sfânt și prin toate simțurile se poate percepe harul lui Dumnezeu. De aceea toate simțurile sunt impregnate de Duh și sfințite în Biserică”. Tot vineri Biserica Ortodoxă l-a prăznuit pe Sf. Mc. Clement Romanul, iar credincioșii români de la Berlin împreună cu clericii prezenți l-au felicitat pe părintele protosinghel Clement, care a mulțumit pentru darurile primite, amintind că dânsul trebuie să scadă, iar Sf. Clement Romanul trebuie cinstit și slăvit pentru dragostea de Domnul și de oameni.

Sâmbăta dimineața după săvârșirea Sfintei Liturghii, credincioși ai parohiei Sfinții Arhangheli au participat la un workshop despre adicții susținut de părintele protosinghel, care e și medic psihiatru. Același workshop s-a desfășurat în după amiaza zilei în Parohia „Sf. Împărați Constantin și Elena” din Estul Berlinului. Temele dezbătute au vizat atât aspecte chimice, psihologice sau relaționale ale dependențelor, atingând însă și problema codependenței, a interacțiunilor deficitare și inegale din relații, care afectează multe familii și cupluri. Au existat de asemenea discuții libere în timpul pauzelor cât și exerciții practice de grup, participanții fiind foarte impresionați de legătura strânsă dintre psihologie și duhovnicie în vindecarea dependețelor.

În cuvântul de învățătură susținut duminică în timpul Sfintei Liturghii la parohia Parohia „Sf. Împărați Constantin și Elena”, părintele Athanasie a evidențiat faptul că „expresia Bunule învățător este reflexia narcisistă a tânărului bogat, care respecta formal legea, adunând contabil fapte bune cu care se îmbogățea exterior, lăsându-l însă neschimbat, mic și sărac interior… Cuvintele determină formarea credințelor, adică a sistemelor logice prin care vedem realitatea și care ne formează existențial. De aceea Mântuitorul avertizează cu privire la orice cuvânt rostit, pentru că orice cuvânt remodelează creierului pregătindu-l anticipator pentru realitatea pe care o descrie. Nu evenimente trecute sau intuiția viitorului determină prezentul, ci trăirea prezentă determină importanța evenimentelor trecute și viitoare. De aceea, atunci când omul trăiește în lumina lui Hristos, vede trecutul sau viitorul impregnat de purtarea de grijă a lui Dumnezeu, indiferent de evenimentele aparent dezastruoase.”

Părintele Athanasie Ulea este medic psihiatru și consilier eparhial, coordonatorul sectorului pastoral-liturgic și misionar al arhiepiscopiei noastre.

A consemnat  pr. dr. Dragoș Manu (Berlin II).

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=638177521726874