Vizita Secretarului de Stat al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni la Biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Luni, 27 noiembrie, la Ambasadei României din Viena a fost organizată o recepție oficială, cu ocazia Zilei Naționale a României, gazda evenimentului fiind ES Dl. Ambasador Emil Hurezeanu. Printre participanții la eveniment s-au numărat Dl. Gheorghe Cârciu, Secretarul de Stat al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni și PC Pr. Emanuel Nuțu, consilier cultural al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului. Festivitatea a debutat cu interpretarea imnurilor României şi Uniunii Europene de către soprana Oana Șerban, acompaniată de orchestra Operei Naționale din București, dirijată de maestrul Daniel Jinga.
A doua zi, marți 28 noiembrie, Dl. Secretar de Stat Gheorghe Cârciu a poposit spre a se închina în biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena și a vizita lucrările ce se desfășoară aici și cu sprijinul Instituției pe care o conduce, Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.
A fost întâmpinat de Pr. paroh Emanuel Nuțu și dl. Prof. Alexandru Nicolau, care realizează pictura bisericii în tehnica fresco. După o scurtă rugăciune și o însemnare în cartea de aur a bisericii, Secretarul de Stat a urcat pe schelă până în turnul Pantocrator, pentru a admira pictura realizată. A inițiat un interesant dialog cu echipa de pictori și a primit explicații despre felul în care este gândit planul iconografic al bisericii și realizarea lui.
O lucrare foarte importantă, în vederea finalizării construcției bisericii, a fost realizarea streșinii de sticlă, care va proteja pictura exterioară, a soclului bisericii în piatră naturală și a turnului clopotniță, la baza căruia va fi adus lumânărarul. Aceste lucrări costisitoare au putut fi realizate doar datorită unui sprijin financiar consistent din partea Statului Român, prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. Dl. Secretar de Stat a admirat aceste lucrări realizate cu mult profesionalism, care împlinesc în mod armonios arhitectura, manifestându-și mulțumirea pentru felul în care au fost folosite fondurile alocate.
O altă latură a activităților o reprezintă Școala Parohială, iar pentru aceasta Dl. Secretar de Stat acordă o importanță cu totul aparte. I-am adus la cunoștință și am arătat imagini cu proiectele din Școala Parohială, a vizitat spațiile în care își desfășoară activitatea și ne-a încurajat să punem accent pe educația copiilor, astfel încât, aceștia să nu-și uite identitatea, credința și limba. Ne bucurăm ca și în aceste activități să avem sprijin din partea Departamentului pe care îl conduce.
În final, Dl. Gheorghe Cârciu a apreciat realizarea mare a românilor din Viena prin zidirea acestei biserici și a mărturisit convingerea ca ea va ajuta în păstrarea elementului românesc și va deveni, mai ales după ce va fi finalizată și pictura exterioară, o adevărată emblemă a României în Austria.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena