Atelierul „Icoana pe sticlă“ la Viena, în ajunul Duminicii Ortodoxiei

Sâmbătă, 4 martie 2023, în ajunul Dumincii Ortodoxiei și a cinstirii sfintelor icoane, la Parohia Sf. Antonie cel Mare din Viena s-a desfășurat, la inițiativa și sub grija preotesei Patricia Moga, un atelier de icoane pe sticlă sub îndrumarea cunoscutului iconar Alin Pater din Arad.

Atelierul a fost dedicat copiilor de gimnaziu. Locurile au fost limitate, pentru a asigura calitatea strădaniei artistice. Timp de peste 8 ore, cei 18 copii participanți au reușit, într-un ritm foarte intensiv, să afle atât istoria și specificul artei icoanei pe sticlă, cât și să picteze o icoană de mari dimensiuni, trecând prin toate etapele „trudei iconarului”. Modelele pe care le-au avut copiii ca sursă de inspirație au fost icoane vechi, aflate la muzeele și colecțiile din țară. Ei au ales liber motivul pictat sau, ca în cazul icoanei de hram al bisericii noastre, au avut curajul unei compoziții proprii. S-a vrut evitarea mimetismului și descoperirea simțurilor artistic-iconografice pentru crearea din interior a unei icoane.

Deși atelierul a trebuit limitat la o zi, roadele sunt impresionante.

Icoanele au fost expuse duminică în biserică pentru a fi văzute de către toți enoriașii.