Două coruri au reprezentat Ortodoxia românească la Întâlnirea corurilor ortodoxe din München, în Duminica Ortodoxiei

În data de 5 martie 2023, Duminica Ortodoxiei, a avut loc la München cea de-a 17-a ediție a Întâlnirii panortodoxe a corurilor comunităților prezente în acest oraș. După o pauză de doi ani, generată de pandemie, anul acesta întâlnirea a fost organizată de către parohiile georgiană și greacă din München, în colaborare cu Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității „Ludwig-Maximilian” din capitala Bavariei.

La cea de-a 17 ediție au participat 12 coruri ortodoxe, aparținând diferitelor jurisdicții. Mitropolia Ortodoxă Română pentru Europa Centrală și de Nord, Protopopiatul Bavariei de Sud și, implicit, Biserica Ortodoxă Română, au fost reprezentate de două coruri: „Armonia” al Parohiei Nașterea Domnului și „Agapia” al Parohiei Buna Vestire, ambele din capitala bavareză.

Corul „Armonia”, al Parohiei „Nașterea Domnului”, a fost înființat în anul 2004, la inițiativa și cu participarea unui grup de credincioși ai parohiei. Corul este condus de către teologul Ciprian Munteanu, absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxe „Dumitru Stăniloae” din cadrul Universității Iași. Corul a participat și participă regulat la diverse întâlniri interortodoxe și ecumenice.

Corul „Agapia“, al Parohiei Buna Vestire, a fost înființat înainte de Revoluție și este condus de către diaconul Adrian Sandu, absolvent al Conservatorului din Cluj-Napoca, cu studii de specializare la München, angajat al Teatrului de Stat din München.

La fel ca și corurile celorlalte jurisdicții ortodoxe, cele două coruri românești au interpretat cântări specifice Postului Mare, cum ar fi: “Cu noi este Dumnezeu”, “Cămara Ta, Mântuitorule“.

Toți cei prezenți la eveniment s-au bucurat de frumusețea cântărilor ortodoxe, putând constata, totodată, diversitatea existentă în Ortodoxie. Un moment deosebit, dar nu inedit, a fost participarea unui cor de copii al Parohiei Ruse din München (Patriarhia Moscovei). Copiii, prin cântul lor cald și inocent, au impresionat publicul prezent.

Între oaspeții de seamă prezenți la eveniment s-au numărat mulți preoți și diaconi ai tuturor Bisericilor Ortodoxe prezente în München, profesori ai Facultății de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității „Ludwig-Maximilian” din München și reprezentanți ai Bisericilor creștine din oraș.

Din partea Bisericii Ortodoxe Române la eveniment au participat, cu binecuvântarea și din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, pr. prot. dr. Alexandru Nan, paroh al Parohiei „Buna Vestire” din München și protopop al Bavariei de Sud și pr. Nicolae Canciu, paroh al Parohiei „Nașterea Domnului” din München.

A consemnat Pr. dr. Alexandru Nan