Atelierul Mărțișorului în Parohia „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena

Sâmbătă, 24 martie, a fost zi de sărbătoare în Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena, cu participarea a peste 90 de copii, cu mărțișoare, povești, jocurile copilăriei și zâmbete angelice. Am serbat 177 ani de la nașterea lui Ion Creangă și am răsfoit filele de Atelier de Poveste cu cei mai mici dintre membri școlii noastre parohiale. În timpul cursului de cateheză, cei mici au descoperit învățămintele poveștii mărturisitoare a vameșului și a fariseului (Luca 18, 10-14), învățând lecții prețioase despre smerenie și umilință.
Copiii talentați din Corul „Heruvimii” s-au implicat cu entuziasm în repetițiile pentru concertul dedicat Zilei Mamei din 3 Martie 2024, ora 11:20 din Sala Parohială.Uniți de bucurie și creativitate, am confecționat împreună minunate mărțișoare personalizate și felicitări frumoase de primăvară, transmițând astfel dragostea pentru tradiție și aducând zâmbete de fericire în inimile copiilor. Ne-am bucurat de o colaborare frumoasă si îi mulțumim pentru prezentă doamnei directoare Andreea Dincă de la Institutul Cultural Român din Viena
Cu bucurie și recunoștință, împreună cu echipa noastră formată din profesori, pedagogi și voluntari dedicați, aducem mai aproape de inimile copiilor din Viena tradițiile frumoase de acasă. Mulțumim din suflet tuturor celor implicați în organizarea și desfășurarea acestui program minunat al Școlii Parohiale.
Pr. Emanuel Nuțu
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena