Proiectul de restaurare al bisericii din Wiener Neustadt a primit un premiu pentru protecția mediului

Parohia „Sf. Cuvioasă Parascheva” din Wiener Neustadt aniversează anul acesta zece ani de la înființare. Ultimele lucrări extinse de restaurare a bisericii și de reamenajare a curții interioare au fost apreciate de Comisia interconfesională pentru protecția mediului înconjurător din landul Austria de Jos.

Anul trecut, Parohia Ortodoxă Română din Sankt Pölten a fost prima beneficiară a acestui premiu, iar anul acesta juriul a hotărât ca premiul să fie încredințat câtorva parohii romano-catolice, unei comunității evanghelice și Parohiei ortodoxe românești din Wiener Neustadt.

La ceremonia de premiere au participat episcopii romano-catolici Alois Schwarz și Franz Scharl, preoții ortodocși români Răzvan Gască (Wiener Neustadt) și Cătălin Soare (St. Pölten), respectiv Dr. Gisela Malekpour din partea bisericii evanghelice St. Pölten, Dr. Stephan Pernkopf – viceguvernatorul Austriei de Jos, precum și Markus Gerhartinger (Viena) și Axel Isenbart (St. Pölten) – referenți pentru mediu.

În motivarea acordării premiului, publicată pe site-ul Diocezei Catolice din Sankt Pölten, se precizează următoarele: „Parohia Ortodoxă Română Wiener Neustadt: [premiul pentru] renovarea generală a clădirii parohiale. Consumul de energie a fost redus prin înlocuirea ferestrelor și ușilor, precum și prin noua fațadă. La realizarea noii grădini a bisericii s-a acordat o atenție deosebită utilizării materialelor naturale. Separarea deșeurilor și utilizarea alimentelor într-o manieră care să economisească resursele fac parte din viața de zi cu zi a comunității”.

Pentru fiecare parohie în parte s-a realizat o scurtă prezentare powerpoint a proiectelor cu tentă ecologică.

În intervenția sa, doamna preoteasă Dr. Irina Gască a enumerat lucrările și adaptările efectuate în cazul parohiei românești din W. Neustadt pentru reducerii consumului de energie electrică și termică. Nu în ultimul rând a subliniat importanța educației religioase și civice a generației tinere. În acest sens a prezentat programul de tabere pentru copii organizate în locații atent alese cu posibilități de recreere și de joacă în natură. În încheiere și-a manifestat aprecierea și recunoștința în numele comunității românești pentru decernarea acestui premiu onorant și pentru șansa de a face cunoștință cu alte posibilități inovatoare pentru viitor.

După ceremonia propriu-zisă, delegația românească a intrat în comunicare cu participanții ecumenici la această frumoasă festivitate, având un impact important pe mai multe nivele.

Pr. Cătălin-Florin Soare, Parohia St. Pölten