Pastorația și cateheza tinerilor a fost subiectul celei de-a 16-a întâlniri de dialog teologic BOR-EKD

În perioada 19-23 februarie a fost organizată la Eisenach, în Germania, cea de-a 16-a sesiune de dialog teologic între Biserica Ortodoxă Română şi Biserica Evanghelică din Germania (EKD). În 2024 se împlinesc 45 de ani de la iniţierea acestui dialog bilateral în anul 1979, în vremea păstoririi Patriarhului de fericită amintire Iustin Moisescu. Tema întâlnirii de săptămâna trecută a fost „Cateheza şi pastoraţia tinerilor ca misiune ecumenică de viitor”.

Din delegaţia Bisericii Ortodoxe Române prezentă la acest eveniment cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel au făcut parte: Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord (preşedinte); Prea­sfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului; pr. prof. dr. Viorel Ioniţă (Geneva); pr. prof. dr. Daniel Benga (München); pr. prof. dr. Stelian Tofană (Cluj-Napoca); pr. prof. dr. Ioan Tulcan (Arad); pr. prof. dr. Ioan Moga (Viena); pr. lect. dr. Cos­min Pricop (Bucureşti).

Mai multe detalii a oferit pentru site-ul oficial al Arhiepiscopiei Aradului părintele profesor Ioan Tulcan. „Tema acestei sesiuni de dialog teologic a fost «Cateheza și pasto­rația tinerilor ca misiune ecumenică de viitor». Pe marginea acestei teme au fost susținute mai multe referate de către membrii celor două delegații teologice aflate în dialog. La fiecare prezentare a referatelor au urmat dis­cuții, care au încercat să răspundă la unele întrebări ce se pun în legătură cu preocuparea Bisericii pentru transmiterea credinței creș­tine noilor generații. Accentul discuțiilor a fost schimbul de experiențe de succes cu privire la educația religioasă în contexte în schimbare. Contextele sociale care nu sunt ostile practicilor religioase, dar în care participarea la practicile religioase este o opțiune printre altele, permit o varietate de manifestare a credinței creștine. S-a evi­dențiat și faptul că în procesul transmiterii credinței creștine noilor generații se impune din partea Bisericii o adecvare a metodelor de transmitere a etosului creștin în cores­pondență cu căutările și nevoile stringente ale omului de astăzi. Aceasta înseamnă că bogăția tezaurului de credință creștin și ortodox trebuie făcută mereu accesibilă, din punct de vedere metodologic și duhovnicesc, pentru fiecare tânăr, dar în egală măsură și pentru adulți”, se arată pe arhiepiscopiaaradului.ro.

Protocolul prevede ca întâlnirile de dialog teologic bilateral să fie organizate succesiv de fiecare Biserică în Germania, respectiv România. Precedentele sesiuni au avut loc la Goslar (1979), Iaşi (1980), Hüllhorst (1982), Techirghiol (1985), Kirchberg (1988), Curtea de Argeş (1991), Selbitz (1995), Bucureşti (1998), Herrnhut (2000), Cluj-Napoca (2002), Eisenach (2006), Sâmbăta de Sus (2010), Mănăstirea Drübeck (2013), Stein (2016) şi Mănăstirea Caraiman (2019).

Articol de: Arhid. Alexandru Briciu, Ziarul Lumina