Biserica de lemn de la Bonn, aproape de finalizare

Emisiune-Secvențe Trinitas, 13 septembrie 2017, Realizator: Alina Cândea

Construcţia bisericii de lemn în stil maramureşean de la Bonn, aflată pe un teren în imediata vecinătate a Cosulatului românesc dat în folosinţă de către Statul Român, se apropie cu paşi repezi de final. La 13 septembrie, în cadrul emisiunii Secvenţe Trinitas (realizator: Alina Cândea) a fost prezentat reportajul „Biserica românească din Bonn, un ideal împlinit”, dedicat lăcaşului închinat  Sfântului Arhidiacon Ştefan şi Sfinţilor Cassius şi Florentius, martiri locali din timpul prigoanei romane.

Iniţiativa acestui proiect, aşteptat şi susţinut de comunitatea românească din această parte a Germaniei,  se plasează în timp în  anul 2008. Atunci s-au întocmit primele schiţe şi s-au iniţiat demersurie pe lângă  autorităţile germane. S-au înaintat documentele necesare obţinerii acordului de principiu privind construirea locaşului de cult din lemn, in stil maramureşean. Documentaţia tehnică a fost întocmită şi urmărită în procesul de aprobare de către biroul de arhitectură al domnului inginer Octavian Tobescu din Bonn. Municipalitatea oraşului a fost încântată de frumuseţea edificiului, de unicitatea proiectului în context german și de impactul turistic pe care îl va avea. Mai întâi s-a facut un studiu de impact, s-a stabilit locaţia și suprafaţa, s-a realizat un proiect de construcţie, apoi s-au înaintat Primăriei Bonn cererile impuse. Pe data de 23.09.2010 s-a obţinut o autorizație preliminară de principiu, iar la 20.09.2016 Primaria Bonn a eliberat autorizația finală. Dosarul pentru această autorizare trebuia să conţină situaţia juridică clarificată a terenului pe care se va construi biserica.

Astfel, în urma mai multor solicitări de-a lungul ultimilor ani, pe data de 20 mai 2015, pe baza unei HG, înregistrată cu nr. 363/2015 (publicată in Monitorul Oficial cu nr. înregistrare 407) Ministerul Afacerilor Externe a semnat la data de 23.03.2016 Protocolul de predare-primire a respectivei parcele de teren, din administrarea proprie în administrarea Secretariatului de Stat pentru Culte, în scopul edificării unui lăcaș de cult în beneficiul comunității românești din regiunea Köln-Bonn. La data de 13.05.2016 s-a semnat Protocolul de predare-preluare din administrarea Secretariatului de Stat pentru Culte în folosința gratuită a Patriarhiei Române, pentru Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord, pe o perioadă determinată de 99 de ani, în scopul edificării respectivului lăcaș de cult, în termen de 24 de luni.

La scurt timp  după primirea terenului, la 4 iunie 2016 s-au sfințit terenul şi piatra de temelie. După o perioadă dedicată măsurătorilor topografice, pe 10 octombrie 2016 s-au început lucrările de pregătire ale terenului respectiv, s-a construit gardul de vecinătate și fundația bisericii. În paralel, biserica a fost construită la Sighetul Marmației, fiind în luna februarie demontată, transportată și reconstruită în întregime la Bonn, urmând să definitivăm partea de amenajare interioară. Luni, 5 iunie a.c., IPS Serafim a efectuat o vizită pastorală pe șantierul bisericii, exprimându-și bucuria sufletească în urma progreselor făcute.

Bucuriile vieții. Biserica românească din Bonn, un ideal împlinit (07.12.2017) – emisiune Trinitas TV realizată de Iulian Bobîrnea

Pr. Cătălin Preda, Bonn