O secţie a Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Bucureşti va funcţiona, din această toamnă, la Roma

 Centrul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Italia anunţă că, începând din toamna anului acestuia, vor începe la Roma cursurile de licență (specializarea Teologie Pastorală) ale extensiei Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” (FTOUB), din cadrul Universității din București (UNIBUC).

Pentru aceasta, cei interesaţi sunt rugaţi să trimită, în primă fază, dosarele de candidatură, scanate, pe adresa Secretariatului Facultății de la Roma,  ftoub.roma@unibuc.ro, în vederea pre-înscrierii, necesară pentru a evita orice eventuale probleme formale la momentul înscrierii propriu-zise, prevăzute pentru prima jumătate a lunii septembrie.

 

Condiţiile de admitere sunt aceleaşi ca şi la Bucureşti, fiind prezentate în anexa de mai jos.

Posesorii de diplome de bacalaureat eliberate în străinătate vor trebui să le echivaleze pe acestea până la momentul înscrierii, acest lucru făcându-se, prin intermediul Secretariatului Facultății de la Roma, de către Centrul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor (CNRED), aşadar nu este nevoie de o deplasare la București.

Se pot înscrie la Facultate toţi posesorii unei diplome de Bacalaureat şi care nu au absolvit o altă Facultate de Stat în România (pe locuri fără taxă). Pentru absolvenții altor Facultăți de Stat, dacă există, se vor crea locuri separate cu taxă începând din 2018.

Dosarele vor fi admise doar dacă vor conține binecuvântarea chiriarhală.
La momentul înscrierii propriu-zise, vor trebui depuse dosarele fizice şi se va achita şi taxa de examen, în cuantum de 70 EUR. Dosarele celor admişi vor fi depuse, pe durata studiilor, în Arhivele UNIBUC.

Deşi şcolarizarea va fi, în întregime, finanţată de la Bugetul Statului Român, va exista totuși o contribuţie la cheltuielile organizatorice ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, într-un cuantum ce va fi stabilit în curând.

Examenul de admitere se va desfăşura astfel:

23 septembrie 2017- Testul psihologic și Testul de muzică;
25 – 26 septembrie 2017 – Colocviul de Dogmatică

 La sfârşitul Colocviului se vor putea comunica şi rezultatele, urmând ca acestea să fie afişate oficial la câteva zile după aceea pe site-ul Facultăţii.

 Lista cu documentele necesare pentru dosarul de admitere se poate descărca  aici