Prima conferință preoțească din 2016 în Protopopiatul pentru Germania de Centru-Vest și Luxemburg

Pr. Mircea Deac, Koblenz

Sâmbătă 20 februarie 2016 preoții din Protopopiatul Germaniei de Centru-Vest și Luxemburg s-au întâlnit în prima conferință din 2016 la Koblenz. Ziua a început cu Sfânta Liturghie în sobor, cu participarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Serafim Joantă, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, apoi a continuat cu agapă.

 Începând cu orele 11:30 sub președenția Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit au început lucrările conferinței preoțești la care au participat : PC Pr. Protoiereu Ștefan Anghel (Offenbach am Main), PC Pr. Gheorghe Bularcă (Dramstadt), PC Pr. Dorin Petrușe (Giessen), PC Pr. Cristian Vaida (Wiesbaden) și gazdele, PC Pr. Mircea Deac și PC Pr. Mircea-Eugen Moldovan (Koblenz).

Printre subiectele discutate conform tematici stabilite amintim: o mai bună conlucrare între parohii prin intensificarea efortului pastoral-misionar, săvârșirea în sobor a Tainei Sfântului Maslu, organizarea hramurilor parohiilor în zile de sambătă pentru a face posibilă slujirea în sobor, o strânsă colaborare între consiliile parohiale prin invitarea la ședințe de lucru a protopopului sau a altor preoți din protopopiat, formele de organizare administrativă, formele de salarizare a preoților acolo unde ele există, contabilitatea parohială, contribuția membriilor parohiilor.

Tot la ordinea de zi a fost prezentată și activitatea Societății Social Caritative „Diakonia Ortodoxă”, societate condusă de domnul Ionuț Plenz, care se află la început de drum și care are mai multe proiecte pilot în desfășurare, sub directa supraveghere a părintelui protopop Ștefan Anghel. Lucrările conferinței preoțești s-au încheiat în jurul orei 14:30.

După terminarea lucrărilor conferinței preoțești, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit împreună cu PC Protopop Pr. Ștefan Anghel, PC Pr. Paroh Mircea Deac, PC Pr. Mircea-Eugen Moldovan și Dl. Ionuț Plenz au vizitat Biserica Sfânta Cruce din Koblenz, biserică propusă pentru slujirea viitoare a parohiei românești din oraș.