Bucuria colindelor în parohia „Nașterea Domnului” din München

Articol preluat de pe site-ul agenției de știri Basilica a Patriarhiei Române

La parohia Nașterea Domnului” din München a avut loc duminică, 14 decembrie 2014, după Sfânta Liturghie tradiţional concert de colinde cu prilejul sărbătorii Naşterii Domnului. 

 

 „Credincioșii parohiei „Nașterea Domnului” din München au trăit duminică, 14 decembrie 2014, momente deosebite în biserica de pe Blumenstrasse din München. Aceste momente au fost trăite mai întâi la Sfânta Liturghie, unde la momentul Sf. Împărtășanii, s-au unit cu Hristos Domnul, sub forma pâinii și a vinului euharistice, foarte mulți credincioși adulți și copii”. Concertul de colinde a fost susţinut de către corul „Armonia” al parohiei „Nașterea Domnului”, dirijat de către teologul Ciprian Munteanu.

În cadrul concertului au fost interpretate colinde din toate zonele geografice ale României, nelipsind piese vechi precum „Bună dimineața la Moș Ajun”, „Sus la poarta raiului” „O, ce veste minunată”, dar și noi. Pentru oaspeții germani prezenți, corul a interpretat și una dintre cele mai vechi și mai frumoase colinde din limba germană: „O, du fröhliche“, care datează din secolul al 18-lea”.

Protoiereu Drd. Alexandru Nan