Vizită arhierească în Konstanz şi în Durchhausen

Hirotonie de preot și diacon la parohia românească „Pogorârea Sfântului Duh”

Credincioşii ortodocşi români ai Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Konstanz, în zilele de sâmbătă (13 dec.) şi duminică (14 dec.) au avut prilejul şi bucuria de a se întâlni cu Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim, sosit în vizită pastorală la Bodensee-Konstanz.

 

 Sâmbătă seara, în Konradihaus-Kapelle din Konstanz, Înaltpreasfinţitul Serafim împreună cu preoţii Sergiu Rusu și Ionel Nemeș și cu diaconii Dumitru Dura, Cristinel Căjvăneanu și Mircea Ioan Oniga au slujit Sfânta Taină a Maslului, continuată cu o seară duhovnicească în care Înaltpreasfinţitul Mitropolit Serafim a răspuns întrebărilor diverse puse de credincioşii prezenţi.

Duminică, la Sfânta Liturghie săvârşită în Filia Trossingen-Durchhausen, a fost hirotonit diaconul Mircea Ioan Oniga întru preot, pe seama Parohiei nou înfiinţată din Innsbruck (Austria), iar teologul Florin Bariș a primit, la recomandarea preotului paroh Ionel Nemeş, hirotonia întru diacon pe seama Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Konstanz.

După momentul Sfintei Împărtăşanii, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit a rostit cuvântul de învăţătură, în care a arătat ce înseamnă Taina Hirotoniei, rolul pe care-l are preotul în viaţa unei comunităţi şi cum trebuie să-l primească şi să-l cinstească comunitatea pe păstorul ei.
Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul parohiei noastre, iar la cântarea Chinonicului au fost auzite colindele noastre strămoşeşti.
După Dumnezeiasca Liturghie, la îndemnul Părintelui Mitropolit, s-a făcut o colectă pentru copiii săraci din Moldova, care beneficiază de burse oferite de Mitropolia noastră.

Pr. Ionel Nemeş