Bucuria Crăciunului la Viena

Ajunul Crăciunului a fost sărbătorit cu bucurie, potrivit tradiției, de românii ortodocși din cele două biserici din Viena. La biserica „La Sfânta Înviere”, după slujba Vecerniei corul a cântat mai multe colinde. De asemenea, credincioşii prezenţi – tineri şi mai puţin tineri – au cântat colindele noastre din diferitele părţi ale ţării. La sfârșitul programului, colindătorii şi ascultătorii au primit colaci, nuci şi mere aduse de acasă.

 La Biserica „Sf. Ap. Andrei” credincioşii au participat la slujba marelui praznic cu bucurie sfântă şi însufleţire aleasă. Numeroşi credincioşi au primit Sfânta Împărtăşanie şi s-au reîntâlnit cu simţirea din casa părintească a copilăriei prin colindul nostru duios. Unii dintre cei prezenţi au purtat costume populare româneşti, din zonele lor de baştină.
Corul bisericii noastre condus de D-na Prof. Agnesia Ivan şi dirijat de Georgel Popa au bucurat sufletele prin armonioasele cântări de colinde într-un concert frumos.

În sala parohială, înainte de servirea agapei de Crăciun, tinerii Rada Petrovic şi Georgel Popa au interpretat la acordeon, în duet, piesa Slawischer Tanz, compusă de A. Dvorak. Cu această piesă cei doi tineri au câştigat premiul III, în urmă cu două luni la un concert organizat în Japonia. Alese felicitări şi succes mult pe mai departe.
Cei prezenţi au gustat din bunătăţile alese, ca la mama acasă (sarmale, cozonac şi vin) mulţumind distinselor doamne: Maria, Felicia, Rodica şi Amelia care le-au pregătit cu mult drag.

 Relatare preluată de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române Viena