Pastorala Înaltpreasfințitului Părinte Serafim la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Educaţia religioasă

„Şi venind un tânăr la Iisus l-a întrebat:
Învăţătorule bun, ce să fac ca să am viaţa veşnică?” (Matei 19,16)„

 

Preacucernici Părinţi şi iubiţi credincioşi,

Dăm slavă bunului Dumnezeu că ne-a învrednicit să ajungem cu pace la marele praznic al Naşterii Domnului sau al Crăciunului, cum îl numim în vorbirea populară. Mulţi dintre credincioşii noştri sărbătoresc Crăciunul în România, alături de părinţi şi de cei dragi ai lor. Este o mare binecuvântare pentru toţi care de marile sărbători reuşesc să fie împreună cu cei pe care i-au lăsat acasă, în Ţara noastră dragă. Mai cu seamă că Naşterea Domnului este o sărbătoare a familiei creştine, care are ca model Familia Sfântă în care S-a născut Domnul Hristos, Fiul lui Dumnezeu şi Mântuitorul lumii. Citește mai departe…