Bucuria împlinirii, în ziua de Crăciun, la noua biserică românească din Viena

O mare bucurie duhovnicească am trăit la Viena în ziua Crăciunului din acest an, când Nașterea Pruncului Iisus a adus binecuvântarea nașterii unei noi parohii românești în jurul noii biserici cu hramul „Pogorârea Sf. Duh și Sf. Voievod Stefan cel Mare” din sectorul 2 al Vienei. Bucuria ne-a fost deplină, pentru că a rânduit Dumnezeu ca ÎPS Părinte Mitropolit Serafim să ne fie alături, să ne binecuvânteze, să ne colinde și să ne încurajeze pentru următoarele etape de construcție ce vor desăvârși acest mare proiect al românilor din Viena.

 

La ceas de seară, în Ajunul marii sărbători, Ierarhul a săvârșit slujba Pavecerniței și a Litiei și a binecuvântat spațiul din subsolul bisericii, finalizat si destinat Sfintelor Slujbe, iar la final a rostit cuvânt de învățătură, vorbind despre înnoirea sufletească în Biserică, prin Sfintele Taine. Lângă bradul de Crăciun a primit colindători mari și mici și a colindat el însuși pe credincioși, iar în ziua Crăciunului a săvârșit Sf. Liturghie în prezența a numeroși credincioși, care s-au împărtășit cu Sfintele Taine și au primit cuvânt de învățătură. La sfârșitul slujbei a acordat mai multe Gramate Mitropolitane celor care au contribuit in mod substanțial la realizarea sălii parohiale din subsolul noii biserici.
Acest moment istoric din Comunitatea noastră marchează și începutul slujbelor religioase regulate în noua biserică.
Ne arătam recunoștința profundă față de cei care au lucrat foarte mult în mod voluntar, ne-au dăruit materiale de construcție și au finisat spațiul din subsol in mod exemplar (o înaltă calitate a lucrărilor), astfel încât acest loc, vizitat și admirat și de cei de alte naționalități sau confesiuni, să facă cu adevărat cinste comunității noastre.
Tot astăzi a fost lansată on-line pagina de internet a noii biserici, unde, pentru început, găsiți câteva informații referitoare la viața, programul și activitățile noii parohii. Puteți accesa această pagina la adresa: www.sfstefan.at (mulțumim Alex Andronesi pentru realizarea și administrarea ei)
Mulțumim Dnei Carmen Șereș pentru fotografii!

Știre de Pr. Paroh Emanuel Nuțu, precum și fotografii preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena.