Proiectul social „Să-l ajutăm pe Moș Crăciun să vină și anul acesta”, la Osnabrück

 Parohia Ortodoxă „Sf. Teodosie de la Brazi” din Osnabrück a întâmpinat cu mare bucurie sufletească, în acest an, sărbătoarea Nașterii Domnului. Bucuria deplină a fost determinată atât de posibilitatea de a participa la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, cât și de mulțumirea sufletească de a reuși aducerea unui zâmbet pe fața unor familii greu încercate din România.

Astfel, sub îndrumarea părintelui paroh Bogdan Ionel Ilie și a Diaconului Cezar Dascălu, membrii parohiei au răspuns cu generozitate la Proiectul „Să-l ajutăm pe Moș Crăciun să vină și anul acesta” și au pregătit 100 de cadouri pentru copiii din România. Acestea au fost distribuite în județele Sibiu, Bacău și Iași cu ajutorul unor oameni voluntari care au înțeles că fericirea este mai mare în a dărui decât în a primi. Prin bunăvoința părintelui paroh Alexandru Ioniță din Parohia Ortodoxă Gușterița, Sibiu 30 de copii au s-au bucurat de daruri. „Nu mi-am imaginat ca aș putea face fericiți atât de mulți copii în preajma acestei miraculoase și binecuvântate sărbători!”, a transmis într-un mesaj scris doamna învațătoare Luminița Măgdălina, prin intermediul căreia 40 de copii din satul Drăgugești, comuna Helegiu, jud. Bacău au simțit magia Crăciunului.

De zâmbete au avut parte și 30 de copii din județul Iași care au primit cadouri cu ajutorul dnei. Profesoare Elena Manucă. Tot acest demers nu ar fi fost posibil fără generozitatea domnului Costel Patrona care a asigurat transportul coletelor catre aceste destinații.

Pe lângă acest proiect de suflet, parintele paroh Bogdan Ionel Ilie a transmis prin intermediul canalelor online o urare, alături de colinda Corului parohiei condus de teologul George Ștefan, atât către enoriașii parohiei cât și către membrii comunității catolice din biserica ce îî găzduiește, cărora a ținut să le mulțumească pentru tot sprijinul acordat în acest an dificil pentru noi toți.

Pr. Paroh Bogdan Ilie