Bucuria poveștilor în parohiile ortodoxe românești din Austria

Toamna anului 2023 a adus o mare bucurie copiilor din mai multe parohii ortodoxe românești de pe teritoriul Austriei, bucuria poveștilor.

Cine nu se bucură să asculte o poveste? Mai ales când această poveste este prezentată prin joc, când te afli în mijlocul prietenilor, când atmosfera este plină de haz și voie bună, chiar dacă temele poveștilor sunt profunde și ne aduc față în față cu situații și probleme cu care ne confruntăm zi de zi.

Asociația Spune-mi o poveste pentru suflet a inițiat cu sprijinul financiar al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni proiectul 10 cărți pentru 1000 de copii români din diaspora, proiect care se desfășoară în 18 comunități românești din 8 țări: Austria, Belgia, Elveția, Franța, Germania, Grecia, Italia și Spania.

Parohiile ortodoxe românești din Klagenfurt, Vöcklabruck, Wels-Marchtrenk, Bischofshofen -Zell am See și Sankt Pölten au beneficiat de acest proiect, oferind copiilor șansa și bucuria de a participa la diverse ateliere interactive de povești, de a petrece timp frumos împreună cu ceilalți copii, de afla lucruri noi. În cadrul fiecărui atelier a fost prezentată câte o poveste scrisă și ilustrată de doamna Veronica Iani (singură sau în colaborare cu Dr. Eliza Maria Cloțea, cu dr. Cristina Stoian sau cu Elena Ciolacu – artist vizual).

Cine a prezentat aceste povești? În cadrul fiecărei comunități au fost câțiva profesori și voluntari care au participat la 5 sesiuni de formare pentru povestitori, organizate de doamna Ioana Revnic împreună cu ceilalți colaboratori din cadrul proiectului. Aceste sesiuni de formare, care au adus față în față voluntari din toate cele 8 țări, deși desfășurate on-line pentru ca toți voluntarii să poată participa, au fost interactive, pline de viață, minunat prezentate și organizate. Un fel de ateliere de povești pentru cei mari, pline de informații utile și jocuri haioase, ateliere în cadrul cărora și cei mari au avut voie să se simtă iarăși copii și să învețe arta prezentării unei povești.

Vă puteți întreba pe bună dreptate de ce au fost necesare aceste sesiuni de formare. Oare părinții și bunicii noștri nu știau cum ne spună povești? Știau ei prea bine, de aceea au și fost evocați în multe ateliere. Însă rostul formării a dat roade, deoarece aceste cărți au fost nu numai citite copiilor, ci au fost prezentate prin joc, fie citite, fie povestite, apoi discutate, aprofundate prin diverse activități. Interesant este că mulți dintre povestitori nu s-au rezumat doar la sugestiile primite, ci au venit cu idei noi, dând o nuanță aparte fiecărei prezentări.

Toți copiii care au participat la atelierele de povești au primit în dar câte o carte și diverse materiale pentru activitățile practice.

La primul atelier literar organizat de Parohia ortodoxă română din orașul Klagenfurt copiii au călătorit imaginar cu ajutorul unui căluț în Lumea Poveștilor, unde au întâlnit diferite animale de la care au avut multe de învățat. În amintirea bunicilor care le-au animat copilăria cu povețe și neuitate povești, povestitoarele au prezentat copiilor cartea Inima de aur. Ghicitori, jocuri, confecționarea unei inimi de aur pentru cei dragi au fost doar câteva dintre activitățile primului atelier.

Următorul atelier, desfășurat de praznicul Sfintei Parascheva, a fost altfel structurat, mămicile fiind cele care le-au citit copiilor cartea Bebe – o poveste din burtică. Jurnalul copilului nenăscut care are suflare de viață i-a fascinat pe copii, pentru că au conștientizat că viața fiecărei ființe începe înainte de naștere. În imaginea semințelor, fructelor și legumelor aduse, copiii au descoperit mărimea bebelușului în fiecare săptămână de viață în burtica mamei.

În cadrul primului atelier de povești organizat de Parohia ortodoxă română din Vöcklabruck copiii au descoperit ce înseamnă Perseverența, fiind impresionați de perseverența Anei, eroina principală a poveștii. La încheierea atelierului, copiii au plantat fiecare câte doi bulbi de lalele și narcise în grădina parohială, urmând ca în primăvara următoare să descopere cine va câștiga cheia perseverenței.

Personajul principal din următoarea poveste prezentată, Pițigoiul i-a însoțit pe copii la gradina zoologică Cumberland din Grünau, unde au descoperit o mulțime de animale pe care le știau din poveștile bunicilor sau părinților. De la pițigoi au învățat cât este de important să dea o mână de ajutor celor care au nevoie, să nu fie egoiști pentru că întotdeauna vor primi înapoi ceea ce au oferit. Dorind să descopere cât mai multe întâmplări despre bunătatea și devotamentul păsărelelor, au ascultat povestea păsărelelor care locuiau în Pustiul Hozevei și erau bune prietene ale Sfântului Ioan Iacob Hozevitul, alături de care au trăit și pe care l-au însoțit până la mormânt.

La primul atelier de povești de la Parohia ortodoxă română din Bischofshofen – Zell am See copiii au făcut cunoștință cu Ioana, fetița cu sindromul Down, al cărei ”extra-cromozom” o face să aibă un zâmbet larg și să ofere multă dragoste. Cântecele, ghicitorile, micile dezbateri cu copilașii au fost răsplătite cu clătite, urmând ca la final copiii să lase mici răvașe scrise sau desenate, Ioanei și celorlalte personaje din poveste.

Praznicul Sfintei Parascheva a prilejuit organizarea celui de-al doilea atelier, în cadrul căruia a fost prezentata cartea Maia și străinul. După ce au cântat împreună Cântecul Zânei din filmul Veronica, cu ajutorul planșelor copiii și-au imaginat o poveste proprie, în care Maia fuge cu străinul, iar poliția reușește să îl prindă fără ajutorul părinților – un scenariu aproape de cel al autoarei. După citirea poveștii, copiii și-au imaginat două scenarii pentru sfârșitul cărții, urmând a fi răsplătiți cu plăcinte calde.

În cadrul primului atelier de povești organizat de Parohia ortodoxă română din Wels-Marchtrenk copiii au descoperit cheia curajului, ascultând povestea Curajul, povestea unui băiețel căruia bunicul îi explică prin exemplul personal ce este curajul și cum te poți opune nedreptății. Copiii au învățat să aibă curajul cel bun, curaj în împlinirea Binelui.

Al doilea atelier de povești a prilejuit o mică scenetă prezentată de copii, din care au învățat că „iertarea este cheia care te face liber”. Împreună cu Andrei, personajul cărții Iertarea, căruia i se face o nedreptate și dorește să se răzbune pe prietenul lui, copiii au învățat să folosească cheia iertării, au învățat că nu pot fi iertați decât dacă și ei îi iartă pe ceilalți, au învățat că iertarea este calea tămăduirii omului bolnav sufletește.

Copiii parohiei ortodoxe române din Sankt Pölten au avut bucuria de a descoperi în cadrul primului atelier de povești însemnătatea răbdării, de a o experimenta prin joc și de a asculta o poveste frumoasă, Răbdarea, încercând să afle care este legătura dintre clepsidră și răbdare. Nisipul scurs prin diferitele clepsidre construite a stimulat imaginația copiilor, ajutându-i să înțeleagă la nivelul vârstei lor că orice lucru se petrece la timpul lui și are nevoie de răbdare și de un anumit interval de timp pentru a aduce rezultatele așteptate. Copiilor li s-a explicat că timpul se scurge cu repeziciune și trebuie trăit cu folos atât acasă, cât și la școală sau chiar la biserică. Răbdarea și ascultarea le-a fost apoi răsplătită cu o cărticică și cu prăjituri!

Următorul atelier de povești le-a făcut cunoștință cu Dani, eroul de zahăr, băiețelul care suferă de diabet. Copiii au aflat cu această ocazie ce înseamnă diabetul și cum pot fi ajutați cei care suferă de diabet. Conexiunea cu conotațiile mai profunde ale acestei povești i-a îndreptat către ”molecula lui Dumnezeu”, amprenta lui Dumnezeu în creație, molecula de ADN, pe care au colorat-o, urmând să descopere asemănări cu Dumnezeu, care ne-a creat după chipul și asemănarea Sa, precum și cu propria familie.

Atelierele de povești vor continua în fiecare parohie, urmând a fi prezentate toate cele zece cărți de către fiecare în parte.

Ce au adus aceste ateliere de povești copiilor? Nu numai noi cunoștințe dobândite, bucuria ascultării unei povești, ci și stimularea pasiunii pentru lectură, descoperirea virtuților, aprofundarea limbii materne, discuții constructive, lucrul în echipă, timpul frumos petrecut împreună. Fiecare povestitor a încercat să aducă o notă personală atelierelor, ceea ce a făcut ca prezentarea să nu fie monotonă, ci vioaie, plină de viață.

Mulțumim Asociației Spune-mi o poveste pentru suflet și tuturor celor care au făcut posibilă implementarea acestui proiect în parohiile noastre!

Preoteasa Simona Soare, Sankt Pölten