Bucurii sfinte în Țara Sfântă – al 20 lea pelerinaj organizat în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

În perioada 5-12 februarie, 55 de pelerini din Austria au plecat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, însoțiți de părintele Emanuel Nuțu (de la Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena) într-o călătorie duhovnicească organizată de Centrul de Pelerinaje “Sf. Gheorghe Pelerinul” al Mitropoliei noastre, în colaborare cu Agenția Basilica Travel a Patriarhiei Române.
Călătoria pe urmele Domnului a început la Peștera Betleemului, care marchează începerea pelerinajului pământesc al Mântuitorului, iar de aici a continuat prin ținuturile Iudeii, Samariei și Galileii (Muntele Tabor, Muntele Fericirilor, Capernaum, Tabgha, Cana Galileii, Nazaret), până în Cezareea lui Filip, la izvoarele Iordanului.

Părintele Emanuel notează, pe pagina Facebook a Parohiei: „În rugăciune și in cântare, într-o atmosferă de prietenie și unitate, însoțiți de Galila, minunatul ghid local, dar primind și cuvintele duhovnicești potrivite locurilor, am simțit cum orizontul cunoașterii se deschide spre o mai bună înțelegere duhovnicească a evenimentelor biblice. Coborând în adâncul sufletului auzi tainica chemare spre înălțare și astfel suișul Golgotei și al Hozevei devine scară către cer.”

Pelerinajul a continuat în pustiul Iordanului (Hozeva, Ierihon, Marea Moartă), apoi în Ierusalim, pe Via Dolorosa până la Sfântul Mormânt al Domnului, apoi pe Muntele Sionului și Muntele Măslinilor, încheindu-se, în cea de-a șaptea zi, la mormântul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe din Lida.

Acesta este cel de-al 20-lea pelerinaj în Țara Sfântă inițiat de Parohia „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” și totodată primul organizat de noul Centru de Pelerinaje al Arhiepiscopiei ortodoxe române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, în colaborare cu Agenția Basilica Travel a Patriarhiei Române.