Dar duhovnicesc pentru credincioșii Parohiei „Buna Vestire” din München

Credincioșii Parohiei Ortodoxe Române „Buna Vestire“ din München au primit în zilele de 10-12 februarie 2023, mai multe daruri duhovnicești. La propunerea pr. paroh dr. Alexandru Nan, Consiliul parohial al acestei parohii, a aprobat achiziționarea a 150 de exemplare ale Noului Testament cu Psalmii, care au fost distribuite gratuit credincioșilor. Scopul acestei acțiuni a fost acela de a oferi credincioșilor textul tipărit cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, spre a fi folosit atât la catehezele biblice, organizate regulat în parohie, cât și în uzul personal al fiecărui credincios. 

„Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepciunea cea întru dreptate” (II Tim. 3,16).

Prin aceste cuvinte Sf. Apostol Pavel vrea să spună că sfinții autori ai celor două Testamente au scris prin puterea și sub călăuzirea Duhului Sfânt, că ei s-au bucurat de asistența dumnezeiască în consemnarea adevărurilor de credință dobândite prin revelație. De aceea, noi, creștinii, considerăm că Sf. Scriptură, alături de Sfânta Tradiție, constituie principalul izvor al credinței noastre religioase.

Fiind de folos spre învățătură, cum susține același Apostol Pavel, suntem obligați să cunoaștem Cuvântul lui Dumnezeu, pentru a-l putea trăi. Prin urmare, trebuie să citim zilnic măcar câteva versete din Sfânta Scriptură. Spre exemplu, duhovnicul bucuriei, pr. Teofil de la Sâmbăta, îndemna în programul său duhovnicesc pe care-l recomanda oamenilor, lecturarea zilnică a două capitole din Noul Testament”.

Cu aceste cuvinte i-a îndemnat părintele paroh Alexandru Nan, în mai multe rânduri, pe credincioșii Parohiei Ortodoxe Române „Buna Vestire” din München la citirea Sfintei Scripturi.

Din dorința de a face și mai cunoscut Cuvântul lui Dumnezeu credincioșilor, părintele paroh dr. Alexandru Nan a propus Consiliului parohial al Parohiei Ortodoxe Române „Buna Vestire” din München, achiziționarea a 150 de exemplare ale Noului Testament cu Psalmii, care să fie oferite gratuit credincioșilor parohiei.

Începute în timpul pr. Simion Felecan și reluate după pandemie, de către pr. Atanasie Ulea, catehezele biblice continuă în această parohie în fiecare vineri seara, după taina Sf. Maslu, fiind de regulă susținute de către pr. paroh Alexandru Nan. Momentan sunt prezentate Epistolele Sfântului Apostol Pavel.

Astfel, vineri, 10 februarie 2023, după săvârșirea tainei Sf. Maslu, înainte de începerea catehezei biblice dedicate Epistolei Sf. Apostol Pavel către Filimon, pr. Alexandru Nan a împărțit primele exemplare credincioșilor prezenți. Duminică, 12 februarie, după Sfânta Liturghie, săvârșită de către pr. Alexandru Nan, pr. Atanasie Ulea și diaconul Ștefan Umbrărescu, a continuat împărțirea exemplarelor rămase.

Credincioșii s-au bucurat nespus de acest dar duhovnicesc, oferit lor din partea membrilor Consiliului parohial al Parohiei „Buna Vestire” din München, la propunerea părintelui paroh Alexandru Nan, protopop al Protopopiatului Ortodox Român al Bavariei de Sud. Mulți dintre cei care au beneficiat de acest dar, au plecat de la biserică cu dorința arzătoare de a aprofunda cuvântul lui Dumnezeu, convinși fiind și de afirmația Sf. Pavel, care afirma, în a doua sa Epistolă către Timotei, că lectura Sfintei Scripturi „este de folos spre învățătură, spre mustrare” dar, mai ales,” spre îndreptare”.