Cale și întâlnire întru identitatea noastră – români din Viena, în vizită în Banat

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim, Părintele Nicolae Dura a însoţit corul Bisericii noastre vieneze patru zile, 18-21 mai a.c., pe calea noastră românească şi ortodoxă de acasă, realizând întâlniri şi comunicări cu Dumnezeu şi cu oamenii Lui. Vineri la revărsatul zorilor am slujit la dumnezeieasca Liturghie în Mănăstirea Prislop. Apoi ne-am închinat la peştera Sf. Ioan, am făcut pomenire la mormântul Cuviosului Părintelui nostru Arsenie Boca. Am avut întâlnire la Mănăstirea Prislop cu părinţii ieromonahi: Nifon şi Chiril, cu maici, dar şi un dialog de suflet cu Preasfinţitul Părinte Episcop Daniil. Ne-am închinat şi ne-am rugat în renumita biserică: Sf. Nicolae din Densuş, veche de peste o mie de ani, zidită cu pietre din cetăţile dacice din zonă. Am vizitat Muzeul şi situl arheologic de la Sarmizegetusa, fosta capitală a Daciei.

La Caransebeş, în vechea Biserică Sf. Ioan Botezătorul am făcut rugăciuni şi am pomenit pe episcopii îngropaţi acolo: Ioan Popasu, Nicolae Popea, Veniamin Nistor şi Emilian Birdaş, de asemenea, la mormintele marilor noştri români care au studiat ori au trăit la Viena: Constantin Diaconovici Loga, Cornel Corneanu, generalii cavaleri Mihail Trapşa, Traian Doda şi Teodor Seracin ş.a.

Oaspeți din Viena la Parohia Timișoara Iosefin

Sâmbătă, 20 mai 2023, cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Ioan, la parohia Timișoara-Iosefin au poposit preotul dr. Nicolae Dura, parohul bisericii „La Sfânta Înviere” din Viena și vicar episcopal al Comunității ortodoxe Române din Austria, însoțit de membrii coralei parohiale. Manifestarea de la Iosefin a debutat cu slujba Vecerniei cu Litie, oficiată de părintele Nicolae Dura și de preoții parohiei, răspunsurile liturgice fiind date de oaspeții vienezi. În sala de festivități „Preot Ioan Imbroane” a parohiei Iosefin a avut loc, apoi, conferința „Bănățeni de seamă din Viena de altădată”, susținută de părintele vicar Nicolae Dura. După cuvântul de deschidere rostit de preotul paroh Ionel Popescu, părintele Nicolae Dura a punctat în fața credincioșilor prezenți, câteva aspecte cu privire la istoria comunității românești din capitala Austriei, a parohiei pe care o păstorește și a bisericii pe care a ctitorit-o, împreună cu credincioșii. Prelegerea oaspetelui nostru, ascultată cu mare interes de către preoții și credincioșii prezenți, a evidențiat rolul pe care l-au avut unele personalități ale neamului nostru, care au trăit la Viena sau au mers acolo și au avut un rol important în viața, bisericească, culturală, politică și socială a românilor ortodocși viețuitori în Imperiul Habsburgic/Austro-Ungar. Din rândul acestor înaintași bănățeni care au luptat pentru drepturile românilor din imperiu, pentru apărarea identității naționale și a valorilor ortodoxiei, au făcut parte cunoscuți oameni de cultură – scriitori, ziariști, muzicieni – avocați, ofițeri superiori din armata imperială și clerici, precum: generalul George Pomuț, generalul Pavel Boldea, generalul Mihail de Trapșa, renumitul tenor lugojean Traian Grozăvescu, ziaristul, avocatul, scriitorul Vincențiu Babeș, membru fondator al Academiei Române, omul de știință Victor Babeș, protopopul Vasile Georgevici, ctitor al bisericii parohiale Timișoara „Sfântul Ilie” Fabric și alții. Oameni credincioși și curajoși, acești „bănățeni de seamă”, cum i-a denumit părintele vicar Nicolae Dura, au scris o frumoasă pagină în istoria Bisericii și a neamului nostru și au contribuit la ctitorirea primei capele ortodoxe române în Viena, în urmă cu 120 de ani.

Prelegerea părintelui Dr. Nicolae Dura, susținută la Timișoara, Capitală Europeană a Culturii, a fost o adevărată lecție de istorie și de minunată aducere la lumină a strădaniilor depuse de fiii Bisericii și ai poporului nostru, trăitori pe alte meleaguri, pentru apărarea ființei naționale, a credinței și a spiritualității noastre bimilenare.

Slujire și întâlnire în catedrala mitropolitană

26 de ambasadori au vizitat Catedrala Mitropolitană din Timișoara

În Duminica a VI-a după Sfintele Paști la catedrala mitropolitană din Timișoara au fost cinstiți prin rugăciune Sf. Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa, Elena.

În prezența Părintelui Mitropolit Ioan, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către preotul Ionel Popescu, vicar eparhial, preotul Nicolae Dura, vicar episcopal al Comunității Ortodoxe Române din Austria, de consilieri eparhiali, de preoții și diaconii catedralei. Răspunsurile liturgice au fost date de corala parohiei „La Sfânta Înviere” din Viena și de corala catedralei mitropolitane.

După predica duminicală, în care a tâlcuit minunea vindecării orbului din naștere și rolul deosebit pe care l-au avut Sfinții Împărați Constantin și Elena în viața Bisericii noastre, Chiriarhul Banatului i-a primit pe cei 26 de ambasadori, care au venit la Timișoara și, printre altele, au dorit să viziteze colecția de artă bisericească a eparhiei noastre și impunătoarea noastră catedrală mitropolitană.

În fața ambasadorilor prezenți, însoțiți de domnul secretar de stat Traian Laurențiu HRISTEA, din cadrul MAE, și de reprezentantul Guvernului României în teritoriu, prefectul Județului Timiș, domnul Mihai RITIVOIU, Părintele Mitropolit a adresat tuturor un cuvânt de bun venit și îndemnul de a ne ruga pentru pace în Ucraina și în toată lumea.

Înaltpreasfinția Sa a subliniat prezența în rândul corpusului consular din România a ambasadorilor din Orientul Apropiat, din Nordul Africii și din alte țări ale lumii. În acest context, Mitropolitul Banatului a evidențiat nevoia de a fi ajutate țările din Africa, care se confruntă cu probleme de natură economică, cu lipsa hranei și a apei potabile. De asemenea, a menționat existența bunelor relații economice pe care țara noastră le are cu țările reprezentate de ambasadorii prezenți.

Este un moment unic în istoria orașului nostru, când o delegație de 26 de ambasadori de pe toate continentele, vine să viziteze municipiul nostru, desemnat în acest an Capitală Europeană a Culturii.

Alese felicitări şi mulţumiri corului nostru condus de Georgel Popa şi format din: Mihaela, Raluca, Valentina, Viorica, Rodica, Rodica, Elisabeta, Valeria, Ana Maria, Grigore, Viorica, Pr. Alin, Maricel, Radu, Filip, Marinel, Viorel, George, Lukas, Vasile, Cătălin şi Ovidiu. Cântarea şi prezenţa corului nostru a fost apreciată şi primită cu bucurie de cei de acasă.

Slavă și mulțumire Bunului Dumnezeu pentru toate!

Text preluat de pe pagina de Facebook a Parohiei