Campionatul de fotbal al parohiilor ortodoxe românești din Austria – ediția I (Saalbach)

Sâmbătă, 15 iulie 2023, în localitatea Saalbach, Austria, s-a desfășurat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, prima ediție a Campionatului de Fotbal dintre parohiile ortodoxe românești din Austria.
Evenimentul a fost organizat de către Parohia Ortodoxă Română Bischofshofen – Zell am See.
La campionat au participat 9 parohii, din toate cele 4 Protopopiate ale Austriei: Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” – Viena, Graz, Gleisdorf, Klagenfurt, Völkermarkt, Traun, Vöcklabruck, Bischofshofen și Zell am See.
La o altitudine de puțin peste 1000 de metri și o temperatură de peste 35 de grade, s-au disputat, mai întâi, meciurile din cele două grupe, apoi s-au jucat semifinala, finala mică și finala mare, câștigătoarea locului 1, fiind Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena. Locul 2 a fost câștigat de Parohia din Graz, locul 3, de către Parohia Klagenfurt (Völkermarkt), locul 4 – Parohia Vöcklabruck, locul 5 – Parohia Traun, locul 6 – Parohia Klagenfurt, locul 7 – Parohia Zell am See, locul 8 – Parohia Gleisdorf și locul 9 – Parohia Bischofshofen.
În închierea campionatului, fiecare echipă a fost premiată cu câte o diplomă semnată de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și o cupă, de către parohia organizatoare, iar tânărul arbitrul, Alexandru Chința a fost felicitat și premiat cu o cupă, pentru arbitrajul corect și responsabil, pe durata tuturor meciurilor.
Scopul campionatului este acela de a socializa și a crea punți de legătură și prietenii între credincioșii români din parohiile din Austria, dar și mișcarea fizică, atât de benefică corpului nostru.
Mulțumim tuturor celor care s-au implicat și s-au ostenit, ne bucurăm pentru că am putut fi gazda acestui eveniment pentru toți românii prezenți și așteptăm cu nerăbdare să ne revedem la ediția a II – a a Cupei Parohiilor din Austria.