Primul hram al filiei „Sf. Coloman” din Stockerau (Austria)

La data de 15 iulie 2023, comunitatea creștin-ortodoxă din Stockerau, filie a parohiei Krems an der Donau, și-a serbat pentru prima dată hramul dedicat sfântului Coloman, ocrotitorul zonei. Slujba a fost săvârșită chiar în grota mănăstirii „Sfântul Coloman” din Stockerau. Au luat parte la Sfânta Liturghie atât credincioși ortodocși din Stockerau, Krems și Viena, cât și numeroase surori din mănăstirea catolică de la fața locului, în frunte cu maica stareță Rafaela și cu sora Anna, mare prietenă a Ortodoxiei românești.

La slujba săvârșită în aer liber, pe o zi splendidă, cu un cer complet senin, au conslujit părintele protosinghel Filotei, starețul mănăstirii din Podu Coșnei, județul Suceava, părintele Marian Toșu, parohul comunității creștin-ortodoxe din Oberpullendorf și părintele dr. Cezar Marksteiner-Ungureanu, în calitate de paroh al comunității și organizator al hramului.

În cuvântul său de învățătură, părintele protosinghel Filotei a accentuat importanța legăturii omului cu Dumnezeu. Din aceasta rezultă pentru un creștin sensul vieții. Prin participarea la Sfânta Liturghie și prin primirea Tainelor dumnezeiești, persoana umană se integrează în planul veșnic al lui Dumnezeu de mântuire a lumii. Răspunsul la întrebarea privind sensul vieții îl căuta probabil și irlandezul Coloman, care – aflându-se în anul 1012 în drum spre locurile sfinte – a fost confundat în zona Stockerau cu un spion din cauza hainelor diferite și graiului străin.  Drept urmare, Coloman a fost spânzurat de un soc. Minunile petrecute ulterior la acest pom cu trupul lui Coloman au adeverit faptul că localnicii au omorât un om sfânt, fără de vină.

După slujbă, preoții și credincioșii au vizitat locul și descendentul socului de care – potrivit tradiției – a fost spânzurat Sfântul Coloman. Sora Ana a prezentat foarte succint viața sfântului. Apoi toți cei prezenți s-au bucurat de bucate românești și moldovenești pregătite cu mare grijă de credincioșii comunității ortodoxe din Stockerau.

Sfântul Coloman este sărbătorit de Sf. Biserica în data de 17 iulie.

Dumnezeu să binecuvânteze jertfa fiecăruia, iar Sfântul Coloman să mijlocească pentru mântuirea tuturor!

Pr. dr. Cezar Marksteiner-Ungureanu