Sărbătoarea hramului de vară al Parohiei Augsburg

De ceva vreme se contura un „gând al inimii” în sufletele părintelui paroh Ciprian Suciu și al credincioșilor săi: acela al alegerii unui „hram de vară” pentru parohia lor aflată sub ocrotirea Sf. Arhidiacon Ștefan. Este binecunoscută dragostea și jertfelnicia acestei comunități față de Chinoviile românești din Sfântul Munte Athos. Desele pelerinaje, substanțialele colecte, ajutorul dat prin muncă și dragostea față de „Gradina Maicii Domnului”. Toate acestea s-au întors ca binecuvântări și încetul cu încetul, au început să apară micile minuni în viața credincioșilor. Însăși Maica Domnului își alegea sărbătoarea. Cu toții au decis să se pună sub ocrotirea Pururea Fecioarei Maria și a icoanei ei zugrăvită în chip minunat și aflată la schitul Prodromu. 12 Cuptor, devine astfel ziua de praznic a Parohiei cu tot alaiul ei: Sf. Cuv. Paisie Aghioritul, Sf.Mihail Maleinul, Sf. Veronica, Sf. Mc. Proclu (bunicul) și Ilarie (nepotul) și toți cei din sinaxar prăznuiți în această zi, un sobor de sfinți.
Părintele Mitropolit Serafim, a binecuvântat această inițiativă și necruțându-și puterile, însoțit de  a venit, înfruntând canicula, să binecuvânteze, să bucure și să folosească pe credincioși cu rugăciunea și arhiereasca lui slujire. Folosindu-se de acest prilej, chiriarhul nostru a ridicat în treapta de preot, hirotonind pe diaconul Constantin Chira și i-a încredințat slujirea de preot misionar până la deplina formare personală și înființarea unei parohii în orașul Neuburg am der Donau.

Vizita Ierarhului a început în ajunul sărbătorii, când a slujit Vecernia mare cu Litia, înconjurat de un sobor de preoți veniți din țară și din împrejurimi. În ziua praznicului, sub oblăduirea Icoanei Maicii Domnului Prodromița, reprodusă după originalul din Sf. Munte de doamna pictor Liliana Baroană, evlavioasă membră a parohiei, s-a slujit Utrenia precedată de Sfânta Liturghie în spațiul generos al bisericii Don-Bosco care găzduiește comunitatea ortodoxă română din Augsburg. Din soborul aflat sub protia Înaltpreasfințitului Mitropolit Serafim au făcut parte PC Părinți: Protosinghel Dr. Ghelasie Păcurar (Würzburg), Ierom. Constantin Ignat (Schitul „Tuturor Sfinților” Leucușești-Preutești, Falticeni), Dr. Sebastian Suciu (Ulm), Ioan Petru Scripciuc (Landsberg am Lech), Iulian Danciu Scripciuc (Kempten), Ciprian Aurel Suciu, și diaconii Dumitru Dura (Nürnberg), Cătălin Daniel Ciorângă (Caransebeș) și Cristian Napholcz (Landsberg am Lech).

Răspunsurile la strană au fost date de psalții Parohiei din Augsburg atât în limba română cât și în germană. Cuvântul ierarhului a fost limpede, ziditor și emoționant. Se cunoaște evlavia ÎPS Serafim față de Maica Domnului și „florile din gradina ei”, sfinții aghioriți. A făcut legătura dintre Icoana Maicii Domnului Prodromița, nezugrăvită de mână omenească și silința noastră de a zugrăvi sufletul nostru cu lucrarea virtuților, între care la loc de căpătâi se află rugăciunea neptică, atât de îndrăgită de părinți aghioriți cum a fost și Sf. Paisie, dascălul smereniei și pocăinței pentru omul contemporan.

La finalul slujbei, Părintele Ciprian a mulțumit ierarhului și preoților pentru dragostea și jertfa împreună-slujirii. Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă pregătită de gazde sub coordonarea doamnei preotese Bianca Maria Suciu și cu o răcoritoare și binecuvântată ploaie, pe care Arhiereul nostru a cerut-o pentru întreaga făptură, înaintea icoanei Prea Sfintei Fecioare.

A consemnat PC. Pr. Dr. Sebastian Suciu (Ulm)