Curs de iconografie la Centrul Mitropolitan

La mijlocul lunii noiembrie, în atelierul de iconografie din incinta Centrului Mitropolitan din Nürnberg a avut loc un curs de învățare a tehnicilor pictării icoanei bizantine, coordonat de maica Marina Muntean. Cursanții, unii deja familiarizați, alții cu totul novici în arta iconografică, au putut realiza propria icoană, învățând tehnici pentru lucrul independent într-o artă atât de importantă pentru duhul Ortodoxiei.

 Cei care vin în vizită la Centrul Mitropolitan din Nürnberg rareori ratează o convorbire cu maica Marina, care este gazdă ospitalieră și sfetnic în multe. Însă pe lângă acestea, având privilegiul de a intra în atelierul de pictură al maicii, sau chiar mai mult, de a putea asista atunci când icoanele prind contur, oricine va fi încântat de măiestria sa artistică, din care au luat naștere atâtea chipuri minunate de sfinți, ba chiar întregi catapetesme de biserici.

În cele două săptămâni de la mijlocul lunii noiembrie a avut loc în atelierul de pictură al Maicii Marina un curs de iconografie, participanții fiind totodată integrați în programul mănăstiresc al slujbelor, meselor și rugăciunii. Mai jos puteți citi impresii ale participanților, în urma acestei perioade de lucru intensiv cu mintea, culoarea și inima.

 „Învierea lui Hristos văzând…”, așa cântăm la Paști și la fiecare utrenie de duminică. Sfărâmarea porților lumii dedesubt și mântuirea neamului omenesc este mesajul central al credinței creștine. Icoana Învierii arată această realitate divină. De aceea, pentru mine icoana învierii este cea mai importantă. Prin urmare, am avut o mare dorință ca să pictez eu însumi această icoană. După un lucru intensiv timp de o săptămână, încadrat și însoțite de participarea la slujbe, și cu ajutorul lui Dumnezeu și al Maicii Marina, icoana Învierii a devenit foarte frumoasă. Astfel, acum pot să rog cu adevărat înaintea acestei icoane, spunând: ”Învierea lui Hristos văzând” („Am văzut Învierea lui Hristos”). Mulțumiri deosebite pentru surorile și ostenitorii Bisericii Ortodoxe Române în Nuremberg, condusă de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, pentru a păstra ospitalitatea  călduroasă și pentru gestul grijuliu ca slujbele în această săptămână să fie săvârșită într-o bună măsură în limba germană. Binecuvântarea bogată a lui Dumnezeu să fie peste voi toți!

Thorsten Remer (Nürnberg)

***

Vă mulțumesc că există Mitropolia Ortodoxă Română. „Din mărimea şi frumuseţea făpturilor poţi să cunoşti bine, socotindu-te, pe Cel care le-a zidit. ” (Înțelepciunea lui Solomon 13,5). Binecuvântarea lui Dumnezeu să fie peste voi!

Maria Schädler

***

Înalt Prea Sfințite Părinte, dragi frați și surori de la Mitropolie, poate că pare obraznic să mă adresez așa, dar nu pot altfel, fiindcă în timpul cursului de iconografie m-am simțit primit ca un frate și v-am simțit ca frați și sunt sigur că și ceilalți cursanți au avut aceleași sentimente. Nu numai incontestabila experiență a surorii / mamei / maicii Marina ca iconografă, ci dispoziția sa jertfitoare de a ajuta, tenacitatea ei iubitoare în realizarea tehnică, forța ei motivațională au fost și sunt irezistibile. Am trăit cu nerăbdare multă vreme începerea acestui curs și mi-am făcut multe speranțe în ceea ce privește practica mea în ceea ce privește iconografia. Aceste speranțe au fost cu mult depășite. Am putut învăța nu doar multe tehnici și trucuri în iconografie, ci totodată, așa cum am sperat, m-am adâncit în spiritualitatea acestui lăcaș al Ortodoxiei. Fie că este vorba de împodobirea bisericii, cu frescele sale minunate și iconostasul magnific, fie că este vorba despre Liturghia care atinge adânc inima, despre amabilitatea de a săvârși unele părți din slujbe  în limba germană, despre cântarea liturgică, toate mi-au pătruns adânc în inimă. Ca unul ce sunt relativ novice în cele ale Ortodoxiei, nu am putut înțelege terminologic încă multe lucruri, și ca un catolic, am nevoie de încă o vreme pentru a ajunge la înțelegerea deplină a sensului termenului de dreaptă credință ca învățătură. În ceea ce privește cel de-al doilea sens al Ortodoxiei însă, acela al laudei și slăvirii drepte, în Liturghie  am putut să fiu alături cu toată inima mea. Ceva similar au simțit probabil și trimișii prințului rus Vladimir al Kievului înainte de convertirea la creștinism, spunându-i că s-au simțit în Biserica Bizantină ca în ceruri. În cele din urmă, doresc să mulțumesc din inimă pentru zilele minunate și experiența intensivă maicilor, care au gătit pentru noi atât de iubitor și tuturor celor din casă, care ne-au acordat o mare atenție și au răspuns cu răbdare la întrebările noastre. Să vă răsplătească Dumnezeu! În ceea ce mă privește, cu siguranță că aceasta nu a fost ultima mea vizită la Fürther Straße 166-168.  Călduroase salutări,

Werner Oppel

***

Cursul de iconografie mi-a dat posibilitatea, ca observatoare, de avea o perspectivă în tehnica picturii. În plus, am putut să îm însușesc mici trucuri cu privire la materialele necesare. În speranța unei participări active la un viitor curs de pictură, îmi amintesc cu drag de minunata săptămână petrecută  în mănăstire. 

Ana Cosmina Crețu