Cinstirea Sfinților mărturisitori ardeleni, la Kufstein

După aproape 250 de ani de la mărturisirea martirică a credinței de către Sfinții Mărturisitori Ardeleni Nicolae Oprea, Moise Măcinic și Ioan din Galeș, o delegaţie formată din Pr. Petru Damian, protopop de Săliște, Pr. Nicolae Bădilă şi Ing. Adrian Pȋrpăriţă-Rudeanu, preşedinte al Comitetului de iniţiativă pentru „Asociaţia Mărginenii Sibiului de Pretutindeni“ au sosit la Kufstein cu binecuvântarea ȊPS Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului. Aceștia au fost ȋnsoţiţi de la Viena de PC. Pr. Vicar Nicolae Dura, săvârșind o slujbă în temnița unde sfinții au suferit.

 Joi, 13 octombrie, delegația românească a savârşit un Acatist al sfinţilor chiar ȋn locul pătimirii lor ȋn temniţa-muzeu din Kufstein, celula nr. 7. A fost luat pământ şi aşezat ȋn trei urne de argint, care se vor depune ȋn bisericile localităţilor de unde au plecat aceşti sfinţi: Sălişte, Sibiel şi Aciliu. La rugăciunea săvârşită a slujit şi PC Pr. Mircea Oniga din Innsbruck şi au participat Prof. Univ. Dr. Michael Langer şi cinci români ortodocşi care trăiesc ȋn acea zonă de vest a Austriei.

La ȋntoarcerea la Viena, delegaţia a fost primită de Excelenţa Sa Dl. Bogdan Mazuru, Ambasadorul României la Viena.

***********************************

Sfintii Mărturisitori Transilvăneni sau Ardeleni au mărturisit şi au murit pentru credinţa ortodoxă, fiind prăznuiţi pe 21 octombrie ȋn fiecare an. Aceştia sunt: Visarion Sarai, Sofronie şi Oprea Miclăuş, canonizaţi ȋn 1955 şi preoţii Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel, canonizaţi ȋn 1992.

NICOLAE OPREA MICLĂUŞ – originar din Săliştea Sibiului, a mers de trei ori la Viena pentru a prezenta plângerile românilor, ȋn 1748, 1749 si 1752. Ȋn memoriile prezentate, se cereau libertatea credinţei ortodoxe şi episcop ortodox. A fost arestat ȋn anul 1752 la Viena şi dus ȋn ȋnchisoarea de la Kufstein.

IOAN DIN GALEŞ – a ȋnmânat lui Oprea Miclăuş un memoriu pe care să-l adreseze Curţii din Viena şi s-a aflat ȋn fruntea mişcării de apărare a Ortodoxiei la Sibiu. A cutreierat mai multe sate şi a strâns semnături prin care credincioşii ardeleni cereau să li se acorde libertate pentru credinţa ortodoxă. Din ordinul Mariei Tereza, ajunge ȋn ȋnchisoarea de la Deva, la Graz şi la Kufstein. Preotul Ioan a murit după anul 1780, de când datează ultima ştire despre el.

MOISE MĂCINIC – pentru că s-a opus uniaţiei, a fost ȋnchis la Sibiu. La eliberare i s-a cerut să nu mai slujească ca preot, ci să se ȋntreţină din munca braţelor. S-a refugiat ȋn Banat, unde s-a ȋntâlnit cu Nicolae Oprea Miclăuş. L-a ȋnsoţit pe acesta ȋn călătoriile sale la Viena şi a fost arestat ȋmpreună cu Nicolae Oprea.

Toţi acesti trei mărturisitori şi trăitori ai credinţei ortodoxe: Nicolae, şi preoţii Ioan şi Moise au fost ȋntemniţaţi şi au murit ȋn ȋnchisoarea de la Kufstein din apusul Austriei de azi, care funcţionează astăzi ca muzeu.

Sfinților Mucenici și Mărturisitori Nicolae, Ioan și Moise, rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi!

Pr. Dr. Nicolae Dura, Viena