„Toamna Românească” la Traunreut

O zi de folclor românesc

Mulți românii au  participat, sâmbătă 15 octombrie, la cea de-a opta ediţie a Festivalului de Promovare şi Păstrare a Tradiţiei Româneşti, „Toamna Românească”, organizat la de Parohia Ortodoxă Română „Sf. Trei Ierarhi” din Traunreut.

 

 După slujba de Te Deum, Ansamblul Folcloric „Datina” – Traunreut și cântăreți de muzică populară din zona Traunreut – Traunstein au îmbogățit ziua de sâmbătă cu frumoase cântece și dansuri din folclorul românesc.

La festival a participat și primarul orasului, domnul Traunreut Klaus Ritter, care  s-a arătat foarte bucuros  că Parohia ortodoxă românească din oraș este un garant al păstrării identităţii etnice şi lingvistice a românilor. Domnia sa a numit comunitatea românească „o bogăție pentru oraș și pentru întreaga zonă”.

La această sărbătoare au luat parte în jur de 200 de participanți, români și germani, care au făcut donații pentru construcția bisericii din lemn din Traunreut.