Colinde, poezii și povești de Crăciun în Biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Străvechea datină creștinească de a vesti Nașterea Mântuitorului prin colinde nu a fost uitată de copiii români, nici de cei mai mari, chiar dacă locul nașterii sau viețuiri lor este diaspora românească. Corala Parohiei și Corul de copii „Heruvimii”, dar și alți copii ai Școlii Parohiale de la Biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena s-au pregătit din timp pentru a aduce credincioșilor vestea Nașterii Domnului prin frumoasele colinde românești.

Duminică, 11 Decembrie, după Sfânta Liturghie, coriștii au venit în fața Sfântului Altar plini de voie bună, frumoși, toţi îmbrăcaţi în costume populare şi purtând în mâini clopoţei și zurgălăi pentru a aduce vestea cea mare.  Am apreciat vocile deosebite, glasurile pure ale copiilor, calitatea interpretării, ţinuta aleasă şi frumuseţea întregului ansamblu, vădindu-se încă o dată, valoarea şi eficienţa îndrumării de specialitate din partea părintelui diacon prof. dr. Theodore Coresi și a dnei. dr. Caterina Coresi.
Nu au lipsit nici poeziile alese cu grijă de dna. pedagog Carmen Seres si recitate cu însuflețire de copii. Peste toate acestea, am avut si marea bucurie de a o avea în mijlocul nostru la acest moment si pe Dna. Adriana Ene, realizatoarea atât de iubită de copii, a emisiunii „Bucuria Poveștilor”, care ne-a dus prin poveștile rostite în emoția copilăriei, dar și în realitatea duhovnicească a Crăciunului.
Inițiativa de a organiza un asemenea moment de Colind nu este doar acela de a propune un spectacol muzical armonios, ci mai presus de toate de a reprezenta un impuls, o chemare în a  păstra vie și menține tradițiile a căror origine se pierde în negura vremurilor și pe care poporul român le-a transmis cu generozitate de la o generație la alta.
Interpretul Stivi Miuca a interpretat câteva colinde traditionale acompaniat fiind de tânărul Stefan Nuțu la pian și Augustin la vioară.
La sfârșitul cântărilor de colinde, copiii prezenți au primit darurile de sub bradul de Crăciun, pregătite cu mult suflet pentru ei.

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena