Hramul Parohiei „Sf. Ier. Spiridon” din Münster

În 11 decembrie, pentru al doilea an consecutiv după pauza cauzată de pandemie, Înalt Preasfinția Sa, Mitropolitul Serafim a ținut să bucure prin prezența Sa clericii și credincioșii comunității ortodoxe din Münster în duminica în care aceasta și-a serbat sfântul ocrotitor – Ierarhul Spiridon al Trimitundei (12 decembrie).

Liturghia Arhierească, la care au participat și Pr. Gabriel-Vasile Săcrieriu (Recklinghausen), Abuna Vasilios Said (parohul comunității ortodoxe antiohiene din Münster), dar și Diaconul Dumitru Dura (secretar eprahial), a însemnat comuniunea solemnă în rugăciune și în împărtășirea din Sfintele Taine a slujitorilor și a foarte multor credincioși. Corul parohiei a oferit răspunsurile liturgice. Bucuria și emoția sărbătorii a fost sporită de hirotesirea părintelui Dimitrie Ursache, parohul comunității din Münster în treapta de iconom-stavrofor, distincție oferită de Î.P.S. Serafim în semn de recunoaștere a activităților filantropice intense desfășurate de parohie. De altfel, cuvântul de învățătură al Mitropolitului Serafim a insistat mai cu seamă asupra carității ca virtute cardinală a creștinului.
Toți cei prezenți au avut privilegiul de a fi colindați de grupul vocal bucovinean „Ai lui Ștefan, noi oșteni”, compus din elevi ai Colegiului Tehnic „Ion Nistor” (Vicovul de Sus), coordonați de profesorul Vasile Schipor. Cei mai mici dintre parohieni au primit mici bucurii dulci lăsate de unul dintre modelele milosteniei creștine, Sfântul Nicolae al Mirei. Sărbătoarea s-a încheiat cu tradiționala agapă frățească.
Parohia ortodoxă românească „Sf. Ierarh Spiridon și Sf. Mc. Petronilla” din Münster a fost înfințată în 25 Septembrie 2016. Păstorită de pr. Dimitrie Ursache, comunitatea se întrunește din 12 noiembrie 2016 în biserica „Înălțarea Maicii Domnului” (Dyckburgkirche). Împreună cu pr. paroh slujesc diaconii Prof. Dr. Anton Andronic și Drd. Florin Filimon.

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ierarh Spiridon și Sf. Mc. Petronilla” din Münster