Taina Sfântului Maslu la Vöcklabruck

Joi, 8 decembrie 2022, comunitatea ortodoxă din parohia cu hramurile „Buna Vestire” și „Sfântul Cuvios Ioan Iacob românul de la Neamț” din Vöcklabruck și Gmunden (Austria), datorită prezenței Soborului părinților din Cercul misionar-pastoral din Austria de Vest, a îmbrăcat haină de sărbătoare.

Într-un număr mare, poporul binecredincios din împrejurimi (Linz, Salzburg și alte orașe) s-a adunat spre a se ruga lui Dumnezeu pentru revărsarea milostivei Sale purtări de grijă, a fi părtași la binecuvântarea primită la Sfânta Liturghie și Taina Sfântuluif Maslu, săvârsite în sobor, eveniment central din sfârșitul acestui an, pelerinajul de la Vöcklabruck închinat Sfântului Cuvios Patapie.

Mulțumim preoților care au acceptat invitația noastră și au participat cu bucurie la acest eveniment Pr. Protopop Mircea Ioan Oniga (Innsbruck) și preoții Vasile Lungeanu (Amstetten), Ioan-Günther Lassel (Braunau), Visarion-Viorel Ipati (Klagenfurt),  Constantin Bartok (Traunreut), Vasile Melinte (Wels), Liviu-Paul Ghioc (Bischofshofen), împreună cu părintele Dr. Dumitru Viezuianu (Salzburg), care este tată duhovnicesc crestinilor din a Austria de Vest de peste 35 de ani. Răspunsurile la strană au fost oferite de citețul Alexandru C. și fratele Vasile D.

Mulțumim Domnului, Maicii Sale sub a cărui ocrotire ne-am învrednicit a fi precum și ocrotitorului parohiei noastre Sf. Ioan Iacov Hozevitul, pentru binecuvântarea primită, aceea ca la Sf. Maslu săvârșit în parohia noastră nou înființată in Austria din mila Lui Dumnezeu si binecuvântarea IPS Serafim, 8 părinți să răspundă invitației noastre de a ne ruga împreună pentru neputințele creștinilor din această zonă. La sfârșitul rugăciunilor toți cei prezenți au ascultat cu mare atenție cuvântul de învățătură rostit de Pr. Constantin Bartok, primind totodată binecuvantarea prin ungerea cu ulei sfințit de la toti preoții prezenți la această Sf. Taină, toții cei prezenți au avut posibilitatea de a lua la casele lor sticluțe cu ulei sfințit special pregătite pentru aceasta Sfântă Taină.

La finalul Sfintei Liturghii și a Sfântului Maslu, în cadru festiv au fost oferite distincții de vrednicie celor care pe parcursul celor 2 ani de funcționarea a parohiei noastre au adus o contribuție jertfelnică, materială și duhovnicească la împodobirea bisericii. Aducem și pe aceasta cale mulțumiri tuturor enoriașilor și pelerinilor care au trecut în acești doi ani pragul Bisericii Buneivestiri de la Vöcklabruck. Mulțumim doamnelor din comitetul parohial și doamnei Alexandra Oanta, care, au pregatit agapa pentru toți cei prezenți.

Pr. Alexandru Chința

Foto: pagina Facebook a Parohiei Vöcklabruck