Colinde românești în Sala Festivă a Primăriei Generale din Viena

Corul de copii „Heruvimii” al Școlii Parohiale a Bisericii „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena a avut onoarea de a aduce vestea Nașterii lui Hristos și în Sala Festivă a primăriei capitalei Austriei, în fața reprezentanților ei și a unui numeros public, printr-un bogat concert de colinde.
Sâmbătă, 23 decembrie, copiii, pregătiți de diac. dr. Theodore Coresi și susținuți la pian de dl. mag. Ruben Doran, au interpretat o serie de colinde românești, dar și din spațiul german, aducând bucurie în sufletele celor care au primit astfel vestea Nașterii Mântuitorului. Gazdele și-au exprimat mulțumirea de a-i avea pe copiii noștri ca și oaspeți și au remarcat îmbinarea reușită în repertoriul oferit a celor două culturi și tradiții care îmbogățesc frumoasa Sărbătoare.
Corul de copii „Heruvimii” a mai adus bucuria colindelor prin concerte susținute la Ambasada României din Viena precum și în parohiile ortodoxe românești din Krems, Wiener Neustadt si Viena.
Mulțumim celor care ne-au invitat, copiilor, părinților și tuturor celor care susțin activitatea Școlii Parohiale!
Pr. Emanuel Nuțu
știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena