Slujbă arhierească în parohia din Nürnberg ocrotită de Sfântul Ierarh Vasile cel Mare

Duminica după praznicul Nașterii Domnului și ultima zi a anului 2023 a fost prilej de bucurie pentru credincioșii ortodocși români ai parohiei „Sf. Ier. Vasile cel Mare” Nürnberg II – Langwasser, care și-au sărbătorit cu anticipație ocrotitorul spiritual, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și cu preotul lor paroh, Protos. Ioan Popoiu consilier administrativ-bisericesc al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Cu puțin timp înainte de sărbătoarea Sfântului Ierarh capadocian, vineri 29 decembrie, Mitropolitul Serafim a găzduit în Catedrala mitropolitană din Nürnberg lansarea volumului „Valoarea duhovnicească a bătrâneții”, editat de Protos. Ioan Popoiu. Acesta conține, pe lângă un cuvânt înainte al Mitropolitului Serafim, transcrierea seriei de conferințe omonime care fusese organizată în luna iunie ca activitate cultural-catehetică a aceleiași parohii din capitala Franconiei, în Anul Omagial al pastorației persoanelor vârstnice, autorii prelegerilor fiind PS Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul (Aspecte ale paternității duhovnicești la părintele Teofil Părăian), Pr. Dr. Alexandru Roșu (Noțiunea de bătrânețe la Sfinții Părinți), Protos. Med. Athanasie Ulea (Neputințele psihosomatice ale bătrâneții și raportarea la ele) și Pr. Lect. Dr. Paul Siladi (Bătrânețea și bătrânii Patericului). Volumul a apărut la Editura Platytera, fiind tipărit la Tipografia Cărților Bisericești din cadrul Patriarhiei Române.

În ultima zi a anului, Mitropolitul Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească pentru a doua oară în 2023 în mijlocul credincioșilor români din cartierul de sud-est a Nürnbergului, atmosfera de sărbătoare fiind susținută și de cântarea de la strană, prin prezența corului Catedralei Mitropolitane, condus de citețul Mihai Kast.

În predica sa, Mitropolitul Serafim a evocat evenimentele petrecute după Nașterea Domnului, fuga în Egipt a Sfintei Familii la îndemnul îngerului și uciderea pruncilor din Betleem de către regele Irod, amintite în Evanghelia Duminicii după Nașterea Domnului (Matei 2, 13-23). Ca și atunci, când crima regelui a fost motivată din dorința de a-L ucide pe Împăratul vestit de cei trei Magi, în secolele ce au urmat, discipolii Domnului au fost prigoniți și uciși pentru credința lor. Cu toate acestea, prigoana și martiriul nu a slăbit creștinismul ci l-a întărit, adeverind cuvântul apologetului Tertulian care a spus că „sângele martirilor este sămânța Bisericii” (Apologeticul, 50, 13). Prigoanele au continuat de-a lungul istoriei și s-au intensificat mai ales în timpul regimurilor comuniste din Europa de Est.

Ierarhul a continuat cu cuvintele:„Și astăzi, iubiți credincioși, creștinismul este cea mai persecutată religie din lume, după cum știm cu toții. Creștinii suferă și nu se leapădă, acolo unde sunt persecutați. Dar pe lângă persecuția aceasta sângeroasă împotriva creștinilor, există o persecuție mai subtilă, mai perfidă a creștinilor, și anume din partea autorităților care decretează legi împotriva moralei creștine, moralei evanghelice”. Această persecuție indirectă este foarte activă și are mari rezultate, căci foarte mulți creștini din societățile occidentale se leapădă de Hristos „chiar dacă nu în mod voit, ci de la sine prin faptul că se iau după ceea ce fac oamenii în general, după duhul lumii acesteia”.  Or, Mântuitorul Iisus Hristos a spus ucenicilor săi – și prin ei, nouă celor de azi – că deși sunt din lume, ei nu trăiesc ca și cum ar fi din lume (Cf. Ioan 15, 19) și i-a îndemnat să se ridice deasupra duhului lumii, făcând cele plăcute lui Dumnezeu.

Ierarhul i-a îndemnat pe credincioși să urmeze poruncile lui Dumnezeu și să se ferească de păcate, ceea ce nu e lucru ușor, însă se poate realiza prin post și rugăciune, prin lupta împotriva răului din noi și din jur. „Fără luptă nu vom putea niciodată birui, ci vom fi mereu biruiți”, a continuat Mitropolitul Germaniei care a evocat îndemnul „Rugați-vă, rugați-vă și iarăși rugați-vă. Iar rugăciunea vă va învăța ce să faceți și vă va da și puterea ca să faceți totul spre slava lui Dumnezeu și folosul oamenilor”, pe care l-a primit personal, în urmă cu peste 30 de ani, de la Sf. Sofronie Saharov, vestitul stareț de la Mănăstirea Essex. Ierarhul și-a încheiat cuvântul îndemnând pe toți la rugăciunea continuă, atât „Rugăciunea lui Iisus” – pe care au practicat-o de-a lungul vremii numeroși creștini, printre care membrii cercului „Rugul Aprins” care a activat la mănăstirea Antim din București, la mijlocul secolului trecut, dar și alți creștini până în contemporaneitate – cât și alte rugăciuni scurte, de cerere a ajutorului lui Dumnezeu în fiecare ceas.

La încheierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a citit rugăciuni de iertare și binecuvântare pentru toți cei de față.

Protos. Ioan Popoiu a mulțumit Mitropolitului Serafim pentru vizita arhierească și purtarea de grijă, iar apoi a amintit pe scurt evenimentele cele mai importante din viața parohiei în anul 2023. La agapa frățească organizată de credincioși, după slujbă, în sala parohială din Königshammer Str. 56, preotul paroh a felicitat pe cei care își serbează ziua de naștere sau pe cea onomastică la cumpăna dintre ani și a dăruit Ierarhului ocrotit de Sfântul Serafim de Sarov două volume din Filocalia Siriacă, editate de Prof. Dr. Remus Rus.

––––––––––

Cea de-a doua parohie din Nürnberg a fost înființată în luna noiembrie a anului 2021, având hramurile „Sf. Ier. Vasile cel Mare”, „Izvorul Tămăduirii” (Vinerea Paștilor) și „Sf. Cuv. Sebaldus, ocrotitorul orașului Nürnberg“ (19 august). Aceasta își desfășoară activitățile liturgice în sala parohială a Parohiei romano-catolice „Sf. Ier. Rupert și Wunibald”.