Comemorarea poetului Mihai Eminescu la Viena

 Pr. Drd. Emanuel Nuțu

Luni 15 iunie 2015 – la împlinirea a 126 de ani de la trecerea la Domnul a poetului nostru naţional Mihai Eminescu – a avut loc la Viena, în fața bisericii ortodoxe, un eveniment religios şi cultural, prin care s-a facut un act de pomenire şi reamintire despre marele poet. După Sfânta Liturghie săvârşită în Biserica Sf. Apostol Andrei din Viena, slujba de pomenire a fost oficiată în faţa statuii lui M. Eminescu din faţa bisericii.

 După intonarea imnelor naţionale ale Austriei şi României s-a savârşit slujba de pomenire pentru luceafărul poeziei româneşti de către Pr. Paroh Nicolae Dura și Pr. Emanuel Nuțu.  Coroana de flori a fost depusă la bustul poetului național de către d-na Laura Hant, președintele Asociației Culturale ”Mihai Eminescu” și dl. Harald Troch, parlamentar austriac. În cuvântul său, dl. Harald Troch a evidențiat universalitatea marelui poet român pentru că ”Mihai Eminescu nu mai este doar un poet român, ci un poet european, recunoscut de către toți cei care trăiesc în Europa”.

La comemorarea poetului național au participat circa 250 de români și invitați din Austria. Dintre oficialitățile participante amintim pe d-l Andrei Popov, ambasadorul Republicii Moldova la Viena, d-na Irina Cornișteanu, directorul ICR Viena și d-l Călin Țânțăreanu, locțiitorul ambasadorului României în capitala Austriei. Evenimentul festiv ne-a dat prilejul să ne apropiem de opera eminesciană, aici în faţa bisericii noastre din Simmeringer Haupststraße, stradă principală care leagă Viena de Răsărit, stradă pe care şi Eminescu a trecut când a venit la studii la Viena. S-a recitat poemul ”Luceafărul” în limba germană, s-au recitat strofe din poezii si în limba română, a fost interpretată muzică creștină pe versuri eminesciene. Formația de muzică și creație Generația Folk din Craiova, sub îndrumarea d-nei învățătoare Mădălina Amon, a susținut un concert, care a încântat publicul cu melodii pe versuri din marea operă a literaturii române. Cristofor Teodorovici Aldea, fiul regretatului și renumitului cuplu artistic Aldea și Doina Teodorovici, a interpretat celebrele doine eminesciene, iar la final, artiștii români din Viena, Andreea Chira la nai și Ruben Doran la pian, împreună cu invitata lor de la București, Eliza Manda au emoționat atmosfera cu compoziții originale și din opera muzicală românească. Astfel, s-a continuat minunat această zi închinată Sfinților Români prin aducerea aminte a celui care reprezintă atât de bine geniul creator al poporului nostru.

În seara de 26.09.2013, în prezenta a sute de romani si prieteni austrieci a fost dezvelit si binecuvântat monumentul eminescian din Viena aşezat în fața bisericii ortodoxe române, realizat la iniţiativa şi suţinerea familie Laura şi Constantin Hant, sculptat de maestrul Virgilius Moldovanu.