Primul hram al Parohiei „Sf. Mc. Vitus” din Chemnitz

Ierom. Dr. Med. Athanasie Ulea

Duminica Sfinților Români a fost una de deosebită importanță pentru credincioșii români din Chemnitz și împrejurimi, deoarece cu această ocazie s-a serbat și Hramul Sfântul Vitus a Parohiei Ortodoxe Române din acest oraș, moment sărbătorit festiv prin vizita Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Serafim Joantă, Arhiepiscop al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Germania, Austria și Luxemburg și Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală și de Nord. Credincioșii s-au pregătit cu mult timp înainte pentru acest eveniment, atât de special pentru tânăra parohie din estul Germaniei, înființată la finele anului trecut. Nimic nu a lipsit: cântări deosebite, un program artistic organizat de copii, aranjamente florale și bucate alese, dar și oaspeți de seamă și rugăciune intensă.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Părintele Mitropolit Serafim a despre sfințenie și dobândirea ei, ca țel al fiecărui om în parte. În a doua Duminică după Rusalii noi îi sărbătorim pe toți sfinții români știuți sau neștiuți, din toate timpurile. Desigur ei sunt sfinți pentru toată Ortodoxia, dar sfinții români sunt mai apropiați de sufletul nostru, pentru că ei au trăit în același loc cu noi, au avut aceeași limbă și cultură românească. În același timp însă, în Germania se sărbătorește în această Duminică toți sfinții care au trăit sau care sunt cinstiți în aceste locuri. Iar în acest an, astăzi bucuria aceasta a fost mai mare prin sărbătoarea Hramului parohiei, care are ca ocrotitori pe Sfântul Vitus, ocrotitor și al Saxoniei și un sfânt foarte îndrăgit în Germania, dar și pe Sfântul Ștefan cel Mare, Domnul Moldovei.

Mai departe, în cuvânt său, Părintele Mitropolit a precizat că uneori noi credem despre sfinți că nu au nici un păcat, uitând că de fapt doar Dumnezeu este sfânt. Sfinții sunt însă oameni care au rămas perseverenți în dorința lor de a se uni cu Dumnezeu, de a se pocăi de păcate și a lucra faptele bune. De aceea și noi îl cinstim pe Ștefan cel Mare nu pentru păcatele pe care le-a făcut ca un om, căci el a avut și mai multe soții, ci pentru marea lui credință, pentru umilința și pocăința de care a dat dovadă, precum și pentru iubirea pentru biserică și oameni în general. În predica sa, Părintele Serafim Joantă a vorbit și despre viața Sfântului Vitus care a pătimit de mic copil în timpul prigoanei lui Dioclețian.

La finalul liturghiei a urmat un mic program artistic organizat de copiii din parohie, care au prezentat viața Sfântului Vitus și au rostit mai multe poezii despre Sfântul Vitus și Sfântul Ștefan cel Mare.