Domnul Nicolae Stroescu Stînișoară a trecut la cele veșnice

– comunicat de presă –

Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Eurpei Centrale şi de Nord, anunţă cu multă durere, trecerea la cele veşnice, în ziua de 27 iunie 2014, a Domnului Nicolae Stroescu Stînişoară, membru al Consiliului eparhial. Om de vastă cultură, filozof creştin, scriitor şi jurnalist, Domnul Nicolae Stroescu Stînişoară s-a născut la data de 1 noiembrie 1925, în familia colonelului Ion Stroescu şi a copilărit la Craiova, unde a făcut şi liceul. A urmat apoi Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti, pe care o termină în 1948. Implicarea în activitatea tineretului din Partidul Naţional Ţărănesc, îi va atrage urmărirea din partea Securităţii. Până în anul 1964 trăieşte în „clandestinitate”. În acest an se predă Procuraturii Militare din Bucureşti, care îl trimite în provincie, într-un fel de domiciliu obligatoriu. În anul 1966 reuşeşte să revină în capitală.

În  anul 1969 emigrează în Republica Federală Germania şi se stabileşte la München. În anul 1972 devine colaborator al Radioului Europa Liberă, apoi este angajat ca redactor, realizator al emisiunii « Lumea creştină ». În anul 1982 este numit director al Departamentului Românesc, funcţie pe care o va deţine până în anul 1994, când Postul de radio este mutat la Praga.

În 1983 obţine titlul de doctor în filosofie la Universitatea din München. Pe lângă emisiunile realizate, a scris mult pe diferite teme, toate cu nuanţă creştină.

Domnul Nicolae Stroescu-Stînişoară a avut o contribuţie substanţială la înfiinţarea Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală şi de Nord în anul 1993, al cărui membru activ în Consiliul eparhial a fost până la moartea sa.

Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, Preasfinţitul Episcop-vicar Sofian Braşoveanul, membrii Consiliului eparhial, preoţii şi credincioşii Mitropoliei care l-au cunoscut şi apreciat pentru angajarea sa în slujirea Bisericii Ortodoxe Române din Diaspora, exprimă familiei condoleanţe şi se roagă pentru odihna sufletului său.

Înmormântarea Domnului Nicolae Stroescu-Stînişoară va avea loc vineri, 11 iulie, ora 12:45, la Cimitirul Neuer Südfriedhof (Hocheckerstr. 90, 81737 München – Altperlach).

Dumnezeu să-l ierte şi să-l numere cu aleşii Săi!

Biroul de presă al Mitropoliei