Concert caritabil la Feldkirch

 Seara de duminică, 27 Iunie, a fost pentru românii din capitala landului austriac Vorarlberg una cu totul specială: în biserica Mănăstirii Capucinilor din Feldkirch a avut loc un concert de binefacere, organizat la inițiativa părintelui paroh Ovidiu Cozma. Artiștii invitați au interpretat piese muzicale vocale și instrumentale dintr-un repertoriu variat.

Concertul, primul de acest gen dintr-o serie de proiecte cultural-filantropice, a avut loc în biserica mănăstirii călugărilor capucini din Feldkirch, unde Parohia românească „Nașterea Domnului” își desfășoară activitatea. Părintele Paroh Ovidiu Cozma este artist liric (tenor) la teatrul din St. Gallen (Elveția) și, alături de Sfinția Sa, printre artiștii participanți s-au numărat încă doi români (Prof. Viktor Hartobanu și Catinca Muresan), precum și alți interpreți.
Programul artistic a inclus lucrări de C. Debussy, G. Enescu, W. A. Mozart, F. Lehar și G. Puccini.
Donațiile auditoriului au fost direcționate către Centrul de zi „Sf. Maria” din Sânnicolau Mare, judetul Timis și către proiectul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova” al Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.