Prima Spovedanie și Împărtășanie festivă în Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena

Potrivit rânduielilor Bisericii, prima Ȋmpărtăşanie se oferă noului botezat la încheierea slujbei Botezului şi Mirungerii, de aceea copiii până la vârsta de şapte ani pot primi cât mai des Sf. Ȋmpărtăşanie venind la Sf. Liturghie. Însă, în vederea conștientizării copiilor și părinților de modul primirii Sfintelor Taine, în parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena, la fel ca și în alți ani, s-a desfășurat programul de catehizare intitulat „Prima Spovedanie”, care tocmai s-a încheiat cu împărtășirea festivă a participanților.

 Părintele paroh Dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, notează pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Viena, referitor la acest eveniment: „Copiii sunt darul lui Dumnezeu pentru familiile noastre, dar ei sunt şi împlinirea şi bucuria părinţilor şi bunicilor. Şi în acest an, după o pregătire preliminară cu copii de şapte ani, vorbind despre rugăciune, semnul crucii, fapte rele (păcate) şi despre fapte bune (virtuţi) au fost aduşi la prima lor spovedanie, iar Duminică 27.06.2021, în cadrul Sfintei Liturghii au primit în mod mai festiv dumnezeiasca Împărtăşanie. Drept dar au primit o carte de rugăciuni, o cană cu textul scris al rugăciunii domneşti (Tatăl nostru) şi dulciuri. Este o lectură plăcută şi folositoare şi pentru vremea vacanţei de vară, care începe cu săptămâna viitoare.
Liturghia festivă din Duminica Tuturor Sfinților s-a încheiat rostindu-se rugăciuni de mulţumire pentru ajutorul dat elevilor în anul şcolar ce se încheie, urmând că sâmbătă, 11 septembrie, să fie organizată seara la vecernie o rugăciune la începerea anului şcolar.

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena